Подібні формування діють в багатьох країнах НАТО, насамперед тих, які сповна відчули збройну агресію Росії. Експерти наголошують, що сліпо копіювати модель оборони країн Альянсу не варто, проте взяти корисний досвід наших партнерів, очевидно, потрібно.

Цікаво Посилення контролю над озброєнням: як Альянс планують зробити потужнішим

Війська територіальної оборони – це резерв Збройних сил України. Серед тижня бійці-контрактники живуть звичайним цивільним життям. Але в разі потреби зможуть взяти в руки зброю і стати на захист свого міста.

За словами заступника директора Центру дослідження армії, конверсії та роззброєння Михайла Самуся, служба в підрозділах територіальної оборони не передбачає звільнення з роботи.


Територіальна оборона України / Фото Укрінформу

На момент зборів військкомат видає довідку, тож під час навчань бійці не втрачають робоче місце і зарплату. Головне ж завдання підрозділів територіальної оборони – забезпечити мир, спокій і життєдіяльність органів влади та держустанов в умовах воєнного стану.

Особливість програми

В основі програми тренувань батальйонів – найкращі практики держав НАТО, адже більшість союзників мають вдосконалену систему територіальної оборони.

В країнах Альянсу підрозділи тероборони – справжні бойові одиниці, здатні швидко реагувати на загрози. Тож за потреби держава може швидко мобілізувати значний резерв навчених бійців. У повсякденному ж житті такі підрозділи допомагають долати наслідки стихійних лих та надзвичайних ситуацій.

Зверніть увагу За стандартами НАТО: українські сухопутні війська обмінюються досвідом з Альянсом

Приклад інших країн

Польща

У Польщі загони Територіальної оборони почали створювати у 2015 році після початку військових дій на Сході України. Вже наприкінці 2017 у цій структурі служили понад 7 із половиною тисяч громадян.


Територіальна оборона Польщі / Фото NISS

Естонія

Підрозділи територіальної оборони Естонії у мирний час підпорядковуються міністру оборони, але в разі військових дій переходять під командування сухопутних військ.

Кайтселійт – союз оборони Естонії – був заснований ще у XIX столітті. Це єдина в країні громадська організація, діяльність якої врегульована спеціальним законом.

Швейцарія

Подібні підрозділи успішно діють і в країнах-партнерках НАТО. Еталоном народного спротиву вже понад 200 років вважають Швейцарію. Армія цієї держави побудована за принципами територіальної оборони.

За 72 години військо можуть посилити 60 тисяч цивільних.

Грузія

У Грузії цей резерв функціонує інакше. Він формується у кожному регіоні і не несе службу на кордоні з окупованими територіями. Туди входять як досвідчені військові, так і добровольці. Усі підпорядковуються Національній гвардії.

У мирний час підрозділи тероборони допомагають цивільному населенню під час надзвичайних ситуацій.

Підрозділи в Україні

Перші підрозділи територіальної оборони в Україні сформували навесні 2014 року. Ці добровольчі батальйони брали участь у військових діях на окупованому Сході. За рік їх переформували у мотопіхотні та передали до складу бригад Сухопутних військ.

Підписати контракт з бригадою територіальної оборони можуть чоловіки і жінки від 18 до 55 років. Головне – бажання захищати країну. Такі підрозділи можуть бути сформовані на територіях областей, районів чи громад.

Спецпідрозділи тероборони – охорона важливих об'єктів, боротьба з диверсантами, розгортання блокпостів, підтримання безпеки та правопорядку на певній території.

Закону в Україні досі немає

Однак єдиного закону про тероборону в Україні і досі немає. Хоча перший проєкт розробили ще 2015 року. Серед суперечливих питань:

  • повноваження місцевих адміністрацій;
  • проблема фінансування підрозділів;
  • їхнє озброєння;
  • механізми поповнення бригад особовим складом.

Вдосконалення потребує і підготовка резервістів, і система матеріальних компенсацій за перебування на зборах – переконані у командуванні сухопутних військ.

Увага Унікальна повітряна місія НАТО: як винищувачі Альянсу охороняють небо союзників

Якщо закон про створення таких бригад вдасться втілити в життя, то в Україні з'являться 25 повноцінних бойових підрозділів. А, як доводить досвід країн Північноатлантичного альянсу, батальйони територіальної оборони – це серйозна підтримка професійного війська.