США заявляють про підтримку України
Увесь цей час ми готуємось до нового етапу санкцій. Нові обмеження проти Росії уже на підході, – заявляє президент США Барак Обама.
“Скажу коротко. Якщо Росія продовжить діяти так, як діє, це буде не просто серйозна помилка, це буде дорога помилка”, – вважає держсекретар США Джон Керрі.
На підтримку своєї позиції по Україні, на поточному тижні Сполучені Штати відрядили до Києва віце-президента Джозефа Байдена, праву руку Барака Обами. І хоча під час офіційного візиту слів про конкретну допомогу не прозвучало – політик обмежився дипломатичними оцінками і більше говорив про реформи всередині України – проте США дали чітко зрозуміти: у майбутньому вони бачать лише цілісну неподільну Україну.
Коли я сьогодні покидав свій готель, у Києві мене попросили написати щось у книзі відгуків. Я написав: Україна єдина, Джо Байден. Я б дуже хотів, аби усі проблеми України можна було б так просто вирішити – одним підписом. Проте правда полягає у тому що ми, Сполучені Штати, не покинемо Україну у цей складний час, і ми не визнаємо нелегітимних дій Росії щодо приєднання Криму. Україна для нас – єдина і неподільна, – наголосив віце-президент США Джозеф Байден.
"Його заяви і його рішення сміливі, заяви і рішення, які сьогодні здійснюють Сполучені Штати, спрямовані на стабілізацію ситуації в країні. Принаймні робиться хоч щось. Ми сподіваємось, якщо буде агресія з РФ, ця допомога буде більш суттєвіша. Принаймні ми заручились підтримкою Сполучених Штатів, що вони нас наодинці з агресором не залишать", – розповів перший віце-прем'єр-міністр України Віталій Ярема.
Київ чекає на мирне вирішення конфлікту
В Україні ж нарікають – західні партнери "годують" Україну балачками, а конкретних дій годі чекати.
Сьогодні вчергове оголошено про те, що двері перед Росією закриваються – то ж давайте нарешті їх закриємо! Давайте нарешті скажемо Росії, що така поведінка неприйнятна в сьогоднішньому світі. Хіба Росія термоядерну війну почне – то тоді в Білому Домі чи в Брюселі дійде, що це серйозно, – нарікає міністр закордонних справ України у 2007-2009 рр. Володимир Огризко.
Проте санкції у тому вигляді, у якому вони можуть бути – чи то від США чи від Євросоюзу – російській верхівці не страшні – констатують у Москві. Заборона в'їзду у США та Євросоюз чиновникам не найвищого ешелону, блокування рахунків чи вилучення майна за кордоном – це не лякає російське керівництво.
Причини недієвості санкцій західного світу відносно Росії експерти вбачають у тому, що воювати за проблеми країни, яка навіть не є членом Євросоюзу чи НАТО, ніхто не хоче. Тим паче у Євросоюзу тісні економічні зв'язки з Росією, розірвання яких боляче вдарить по економіці самого ЄС.
Вони розуміють обмеженість ресурсів впливу на Росію з боку Заходу. По друге вони розуміюить, що Америка та Європа воювати за Україну не будуть. І більше того, для України це була б катастрофа. Бо на Західну Україну ввели б війська ООН і НАТО, на схід – російські війська, і це б тільки посилило поглибило вирогідність розколу України, – прогнозує політолог Вадим Карасьов.
Вихід з ситуації експерти бачать по різному – одні закликають брати зброю в руки, інші – йти на поступки східним регіонам, а фактично – Росії.
“Воювати за себе повинні ми самі і ми повинні стати психологічно готовими що кожен повинен зробити свій внесок у боротьбі з загарбником”, - міністр закордонних справ України у 2007-2009 рр. Володимир Огризко.
Уряд України, попри грізні заяви, що схід Росії не віддадуть, досі продовжує розраховувати на мирне врегулювання ситуації – посилаючись на женевські домовленості, які Росія навіть не намагалася виконувати.
Тобто поверенння Криму, деескалація конфлікту на сході, відведення військ, ми і дотепер вважаємо, що все можна мирним шляхом здійснити – це наївно, так, це наївно але ці можливості не вичерпані, – підсумував в.о. міністра закордонних справ України Андрій Дещиця.