Прем'єр-міністр Крішьяніс Каріньш заявив, що у Латвії одна державна мова, і на її основі повинна проходити інтеграція суспільства.
Актуально: Проросійська партія готує акцію протесту на захист російських шкіл в Латвії
Щоб кожна молода людина мала можливість краще вчитися в середній школі, потрібно забезпечити, щоб до середньої школи державна мова була повністю освоєна,
– сказав він.
Минулого тижня парламентська коаліція схвалила законопроєкт, що зобов'язує місцеве самоврядування забезпечувати освіту латиською мовою в усіх дитячих садках.
У зв’язку з планами влади здійснити перехід освіти на державну мову політична партія "Російський союз Латвії" оголосила про намір провести протестну демонстрацію. 5 жовтня її учасники йтимуть маршем від Ратушної площі до будівлі уряду.
Минулорічні протести російськомовних громадян Латвії у Ризі / Фото rubaltic.ru
Це цікаво: У Латвії планують заборонити носити чи показувати військову форму СРСР
Або ми доведемо, що ми народ і змусимо з собою рахуватися, або нас щороку чекатимуть нові божевільні атаки з боку націоналістів,
– зазначила лідерка проросійської партії Тетяна Жданок.
Що відомо про російськомовних жителів Латвії?
Російська є мовою домашнього спілкування для більш ніж третини жителів Латвії. Для порівняння: у сусідній Естонії її називають рідною приблизно 30% жителів, а у Литві лише близько 7% говорять російською у сім'ї.
Прем'єр-міністр Латвії відзначав, що близько 200 тисяч російськомовних жителів за 28 років незалежності країни не пройшли натуралізацію і не мають можливості отримати громадянство і брати участь у виборах. При цьому на початку 90-их років на постійне проживання у Латвію переїхало близько 700 тисяч російськомовних мігрантів.
Головною причиною ненадання латвійського громадянства багатьом російськомовним особам, які після розпаду СРСР 28 років тому залишилися проживати на території незалежної держави, є небажання таких людей вивчити державну мову Латвії. Відтак, не володіючи державною мовою і не склавши іспит з історії країни, такі негромадяни не можуть брати участь у багатьох суспільно-політичних процесах у країні, включаючи вибори.
Відзначимо, що російська мова не має офіційного статусу в жодній із країн Балтії. Російськомовне телемовлення на латвійських каналах теж законодавчо обмежене 20% ефірного часу.