2012 рік. Поляки спільно з українцями починають реставрацію дзвіниці. Це єдине, що залишилося від лемківського села Поляни Суровичні після акції "Вісла" в 1947 році. Тоді 150 тисяч українців, що мешкали в Польщі депортували на прикордоння з Німеччиною. Їх усіх, від старого до малого, без суду і слідства звинуватили у співпраці з УПА, а села і церкви спалили. Тому віднайдена дзвіниця стала справжнім дивом.
Читайте також: Роковини з дня народження Степана Бандери: маловідомі факти про життя політичного діяча
"Ця робота була досить копітка, тому що, по суті, зранку до вечора волонтери стояли на риштуванні і метр за квадратним метром просто зміцнювали ці каміння", – розповіла член товариства "Магурич" Ольга Соляж.
Ініціював реставрацію польський дослідник Вітольд Гжесік ще в 2010 році. Тоді він оголосив про збір грошей. За два роки зібрали 25 тисяч злотих.
Історія тих територій є погано відома, і та дзвіниця й село розташовані в області, де було велике переселення. Нам захотілося щось залишити після себе,
– зазначив віце-президент товариства "Рес-Карпатіца" Вітольд Гжесік.
Літо 2015. Активісти вже роблять тимчасовий дашок, щоб законсервувати споруду. У планах – надати дзвіниці первісного вигляду. Зрозуміти, як виглядала дзвіниця, допоміг один з нащадків лемків Богдан Зятик. Його родина мешкає у Львові. Богдан знайшов єдине достовірне зображення споруди – малюнок 1926 року.
Читайте також: Унікальні пам’ятки Києва можуть зникнути назавжди
До відновлення приєдналася і українські греко-католики, котрі живуть у Польщі. Вони реставрували власним коштом хрест, який височів на куполі дзвіниці.
Наразі для закінчення робіт потрібно ще 25 тисяч злотих. Ентузіасти звертаються до нащадків виселених з села лемків, щоб ті пошукали в домашніх архівах фото святині. Після закінченої реставрації сюди планують прокласти туристичний маршрут, щоб розповідати і українцям, і полякам про непросту історію співіснування наших народів.