Зараз часто з'являються новини про ухилянтів від мобілізації, які втекли за кордон та вихваляються цим. Наразі існує запит суспільства щодо покарання за подібні вчинки, однак конкретних способів для цього немає, розповів адвокат ЮФ Gracers Станіслав Польовий.

Дивіться також Переправляв ухилянтів за кордон: у Києві викрили начальника військкомату

Яка правова база існує у цьому питанні

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 року №1487, усі посольства та консульства України зобов‘язані взяти на себе облік військовозобов‘язаних.

Зокрема, вони повинні вчасно інформувати громадян України, які перебувають за кордоном, про початок нового призову та мобілізації, а також допомагати повертати цих осіб назад до України.

Відповідно до вимог Порядку організації та проведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів, закон вимагає:

  • перебувати на військовому обліку у разі від'їзду за межі України на строк більше ніж три місяці – за місцем консульського обліку в закордонних дипломатичних установах України;
  • У строк до семи днів від моменту прибуття до країни прийти з паспортом громадянина України та військово-обліковими документами до посольства чи консульства України та стати на облік;
  • призовники, військовозобов’язані та резервісти, які виїжджають за кордон на строк до трьох місяців, з військового обліку не знімаються, тобто ставати на облік не потрібно.

Водночас сталого механізму в цій системі не існує. Співробітники посольств та консульств не мають права вручати громадянам повістки.

Також не мають повноважень для сприяння в поверненні військовозобов‘язаних, адже примусова депортація можлива лише тоді, коли є відповідне рішення міжнародного суду.

На практиці, громадяни України не підлягають екстрадиції, тому що виїзд за межі країни до, або під час війни не є злочином.

Людина, яка перебуває за межами України незаконно, буде мати проблеми із тим, щоб влаштуватися у Європі та отримати тимчасовий захист. Фактично, це єдина проблема, з якою ці люди можуть зіштовхнутися.

Покарання при поверненні додому

Щодо покарання, яке чоловіки можуть отримати, повернувшись додому, то тут є декілька видів відповідальності. Залежно від випадку та обставин їх розділяють на кримінальну та адміністративну відповідальність.

Кримінальна відповідальність:

  • Ухиляння від призову на військову службу під час мобілізації. Якщо метою перетину кордону було ухилення від служби, то це карається позбавленням волі на строк від 3 до 5 років.
  • За пропозицію, обіцянку або надання неправомірної вигоди службовій особі можна отримати штраф чи позбавлення волі.
  • За фальсифікацію документів, печаток, штампів та бланків, збут чи використання підроблених документів, печаток, штампів загрожує штраф, або ж арешт чи обмеження волі.


Адміністративна відповідальність:

  • Якщо військовозобов'язаний не з'являється до військкомату під час дії Указу президента України "Про проведення спільної мобілізації", то він може отримати штраф до 8500 гривень.
  • Спроба незаконного перетину кордону – карається штрафом в 3400 – 8500 гривень, або ж адміністративним арештом.

Зараз міжнародне право безсильне в цій проблемі. Покарання порушників, які існують в українському законодавстві, можна реалізувати, лише коли особи перебувають на території України.

Викриття та покарання ухилянтів в Україні: останні випадки

  • У Хмельницькій області повідомили про підозру офіцеру ТЦК та СП. Він за 2 тисячі доларів обіцяв вплинути на членів військово-лікарської комісії. У Офісі генпрокурора розповіли, що посадовця вже відсторонили від посади. Також йому обрали запобіжний захід.
  • У столиці затримали начальника одного з відділів Київської міської військової адміністрації. Його звинувачують у тому, що він організував схему незаконного переправлення чоловіків призовного віку через кордон України. Також затриманий є начальником одного з управлінь штабу командування Сухопутних військ ЗСУ. Тепер йому загрожує позбавлення волі.
  • В Одеській області прикордонники затримали чоловіка, який намагався незаконно перетнути кордон. Він був одягнений в жіночий одяг, а на голові мав перуку. В Одеській області прикордонники затримали чоловіка, який намагався незаконно перетнути кордон. Він був одягнений в жіночий одяг, а на голові мав перуку.