Про це 24 Каналу розповів колишній співробітник СБУ Іван Ступак. Він впевнений, що попри значні виклики, українські далекобійні ракети ще візьмуть участь у теперішній війні.

Дивіться також Це ворота на Донецьк, – офіцер ЗСУ сказав, чому Росії важливо захопити Авдіївку

Виклики ракетобудування

Головна проблема у виробництві ракетного озброєння полягає в потребі масштабувати виробництво.

"Уявімо, що було зроблено перший екземпляр ракети. Це чудово, але тепер його треба випробувати. Зразкового екземпляру недостатньо, щоб після одного успішного випробування починати серію. Адже під час випробувань будь-якої нової зброї постійно виникають проблеми", – наголосив колишній службовець.

Іван Ступак про виклики перед ракетною програмою України

Це може бути недостатня точність ракети чи проблема з окремими деталями, які впливають на її політ. Після того, як ці проблеми виявляють, розробник має допрацювати свій виріб. Водночас масштабування виробництва коштує значних грошей, яких Україна наразі не має.

Ще одним викликом у виготовленні власних ракет є можливість Росії завдавати ракетних ударів по всій території України. І Росія використовує цю можливість, атакуючи українські промислові об’єкти, про що у вересні відкрито заявив Олексій Данілов.

"Однак, попри ці виклики, я вірю, що українській оборонній промисловості вдасться масштабувати виробництво далекобійних ракет. Одного дня ми побачимо в новинах, що українські ракети долетіли до російських військових об’єктів", – переконаний Ступак.

Якою далекобійною зброєю володіє Україна зараз

  • На початок повномасштабного вторгнення основними далекобійними засобами ураження в ЗСУ були комплекси "Точка-У" та "Смерч", здатні знищувати цілі на відстані 120 та 70 – 90 кілометрів відповідно. Однак запаси ракет до них були обмеженими, а пускові установки – зношеними.
  • Саме тому сьогодні основна далекобійна зброя в Україні є переважно західного зразка. Це, зокрема, РСЗВ М142 "Хаймарс", ракети якої здатні накривати об’єкт на відстані 75 кілометрів. Важливим доповненням до цієї системи є також ракети ATACMS, які здатні бити на відстань 300 кілометрів. Україна вже тривалий час очікує на їхнє надання.
  • Зрештою, поки що ракетами з найбільшим радіусом дії в арсеналі ЗСУ є авіаційні Storm Shadow. Україна активно застосовувала їх на початкових фазах наступу на Півдні завдяки тому, що Британія швидко прийняла рішення про їхнє надання. Згодом до неї долучилась і Франція, а Німеччина поки не наважилась на такий крок.