Так на скандал із дітьми сурогатних матерів відреагував дитячий омбудсмен Микола Кулеба на своїй фейсбук-сторінці. Свій допис він прокоментував у прямому ефірі 24 каналу.
Головне Скандал із дітьми сурогатних матерів: понад 50 немовлят не можуть віддати іноземцям
Ситуація з немовлятами в готелі, яка набула розголосу – ще раз показує безправність дітей, народжених сурогатними матерями. Народження дитини далеко від матері є неприроднім. У такий спосіб Україна просто стає міжнародним онлайн-магазином з немовлятами,
– наголосив він.
Водночас Кулеба висловив занепокоєння: про реальну кількість дітей, яких Україна "постачає" за кордон ніхто не знає.
Дитячий омбудсмен додав, що діти, які зараз перебувають у готелі, фактично мають біологічних матерів, але за умови організації процесу сурогатного материнства вони наразі залишилися без батьків – як генетичних, так і біологічних.
Він підкреслив, що більшість цивілізованих країн відмовилися від комерційного сурогату. А також пригадав випадки у Таїланді, коли декілька років тому іноземці відмовлялися забирати дітей, які народилися з певними вадами здоров'я.
"Після цього там заборонили сурогат для іноземців та взагалі наклали на нього мораторій. А ми чомусь зволікаємо. Саме ця ситуація, пов'язана з епідемією, змусила нас побачити, велику кількість дітей, яких забирають за кордон неконтрольовано. Бо держава це не контролює", – додав він.
Діти в готелі: скандальне відео з немовлятами сурогатних матерів
Що відомо про скандал з дітьми сурогатних матерів в Україні? Днями у мережі оприлюднили відео із майже пів сотнею немовлят, яких утримують у готелі. Там за ними начебто слідкують спеціальні працівники та нянечки. Усі ці діти – від сурогатних матерів, батьки всіх цих дітей є громадяни іноземних країн. Зокрема, Китаю, Німеччини, Італії, Франції, Болгарії, Румунії та США.
Через карантин та повністю закриті кордони малят нема кому забрати.
Кулеба пояснив, що в Україні немає окремого закону по сурогатному материнству. Є лише дві статті у законах, а також наказ МОЗ. Відповідно до законодавства, сурогатна мати не забезпечується необхідними послугами та не отримує відповідної допомоги після народження дитини.
Якщо ви почитаєте цей документ, він більше захищає права бізнесу, який заробляє гроші на сурогаті, а не тих, хто народжує цих дітей,
– запевнив дитячий омбудсмен.
"Я вважаю, що Україна мала б заборонити сурогатне материнство, доки воно не буде врегульоване законодавством. А перед тим, як врегульовувати, потрібно мати діалог з суспільством. Хай люди скажуть, припустимо це для України чи ні", – зазначив він.
Й навів приклад Німеччини, де у 1991 році депутати заявили, що вважають сурогатне материнство купівлею-продажем дітей. А це суперечить волі самої дитини. Стати сурогатною матір'ю там сьогодні неможливо: навіть якщо вдасться забрати маля з України, його не дозволять ввезти в країну.
"Моя позиція – однозначно заборонити це на державному рівні, а потім мати дискусію. І лише після того, як більшість суспільства висловиться, потім ухвалювати рішення. Моя особиста думка – я проти комерційного сурогатного материнства навіть всередині країни", – підсумував Кулеба.
Й розповів, що неодноразово звертався до народних депутатів, розмовляв з комітетом Ради з охорони здоров'я та чітко висловив свою позицію і аргументував, чому проти. "Знаю, що у комітеті створена робоча група, що це питання обговорюють. Але я очікую негайних дій. Адже свою позицію я озвучив ще задовго до епідемії коронавірусу", – підкреслив дитячий обмудсмен.
► Чому забороняти сурогатне материнство не можна: позиція психологині
Водночас засновниця Інституту репродуктивної перинатальної психології та психосоматики Антоніна Наконечна в ефірі 24 каналу пояснила, чому забороняти сурогатне материнство не можна. За її словами, це не заставить людей відмовитись від послуги, а лише провокуватиме розвиток сурогатного материнства на "чорному" ринку.
Заборона провокує чорний ринок. Краще це затвердити і дати цьому правильне зелене світло, ніж це буде відбуватись тишком-нишком, як сьогодні – певна клініка і скандали,
– розповіла Наконечна.
Також вона ствердила, що називати сурогатне материнство "торгівлею тілом" – не коректно. "Сурогатна мама не торгує тілом, ця жінка присвячує рік свого життя цій дитині і цій сім’ї. Звісно, це, як будь-яка робота, повинно оплачуватись. Тому отримувати гонорар за виношування дитини – нормально", – підсумувала психологиня.
Микола Кулеба та Антоніна Наконечна про сурогатне материнство в Україні: відео