Попри те, що і президент України Віктор Янукович раніше висловив ту ж думку, росіяни з рештою партнерів таки запустять цей проект вже з липня.
Просування України у цивілізацію в обхід Росії, нашому північному сусіду руйнує плани згуртувати навколо себе пострадянскі держави. Днями там охрестили європейське "східне партнерство", неприємним. Кремль відкрито заявив - ініційована Євросоюзом програма може зашкодити її інтеграційним планам на теренах колишнього СРСР.
Олексій Гарань (науковий директор Школи політичної аналітики, професор НаУКМА): “Коли Росія говорить, що це шкодить її інтеграціоністським проектам на пострадянському просторі, то це просто говорить про те, що насправді ці проекти є нежиттєздатними”.
Тим не менше сидіти вічно на дипломатичному шпагаті між ЄС і Росією Україні не вдасться. А одночасна інтеграція в різних напрямках можлива лише на найнижчому рівні, зазначає експерт.
Якщо утворювати щось на кшталт зони вільної торгівлі можна одночасно з багатьма країнами, то вступ до митного союзу виключає для Києва глибоку економічну інтеграцію з будь-якою країною, яка не є його членом.
Валерій Чалий (заступник гендиректора Центру імені Разумкова): “Українці хочуть стосунків рівноправних, взаємовигідних з російською федерацією. А Росія говорить, що такі стосунки можуть бути тільки, якщо ви реінтегруєтесь. Росія іде на всі поступки тільки в єдиному випадку, коли Україна фактично іде на поступки в інтеграційні утворення”.
А от в Партії регіонів радять заяву міністра закордонних справ Росії не брати близько до серця. Мовляв, це нормально, коли країна реалізує свої національні інтереси, до того ж кожна у власний спосіб.
Вадим Колесніченко (народний депутат, фракція Партії Регіонів): “Як в політиці, так і в дипломатії існує одне правило, заявити по-максимуму, щоби був маневр і щоби були шляхи відступу. І кожен повинен намагатися отримати максимальну вигоду та зацікавити свого партнера. Ми ж будемо працювати з тими, з ким нам вигідніше”.
Для України Росія в будь-якому разі залишається важливим економічним партнером, однак занадто тісна інтеграція з нею суперечить інтересам представників бізнес-крила правлячої Партії Регіонів, переконаний експерт Олексій Гарань. Підтверджують це і останні заяви Президента Януковича про пріоритет європейської інтеграції для Києва.
3 хв
Україна - член СОТ - не вступатиме до митного союзу
Україна не долучатиметься до Митного союзу Росії, Білорусі та Казахстану. Адже поки Москва не стала членом СОТ, Києву не личить створювати з нею такі об’єднання, заявив голова Держмитної служби Ігор Калетник.