Перші досягнення Мусі

Марія Башкірцева народилася у 1858 році в селі Гавронці на Полтавщині. Шлюб її батьків-дворян не склався. Разом з матір'ю дівчинка переїхала до Франції.

Читайте також: Акторка з львівським корінням, чий винахід змінив життя людей

Муся, як її називали близькі, була обдарованою дитиною. Навчалася за власноруч складеною програмою, мала гарний голос і грала на кількох музичних інструментах. Та найбільше любила малювати.

башкірцева
Марія Башкірцева

будинок башкірцевої
Будинок у Гавронці

батьки башкірцевої
Батьки Марії Башкірцевої

У 19 років вступила до академії Рудольфа Жуліана – приватного навчального закладу, який мав майстерню для жінок.

Марія малювала світ паризького передмістя, служниць, робітниць та дітей, а також свої автопортрети. Її талант одразу помітили, вона отримувала численні медалі та призи на виставках. І стала зіркою паризьких салонів. Про її роботи схвально відгукувалися художники Ежен Делакруа та Клод Моне, письменники Еміль Золя та Александр Дюма.

башкірцева картина
Одна з найвідоміших робіт Башкірцевої – "В художній студії Жульєна"

Лавина критики

Разом з успіхом на дівчину посипалася і лавина критики. У тогочасному суспільстві малювання серед жінок схвалювали лише як хобі для знуджених аристократок. Башкірцева ж прагнула, аби її визнали професійною художницею.

Якби я народилася чоловіком, то підкорила б Європу. Народившись жінкою, я виснажила енергію на суперечки з долею і ексцентричні витівки,
– писала Марія у той час у щоденнику.

Однією із таких ексцентричних витівок для неї і стало анонімне листування з Гі де Мопассаном.

Гостре листування з Гі де Мопассаном

У березні 1884 року в Парижі популярний письменник Гі де Мопассан отримав лист від незнайомки. Такі послання надходили молодому й неодруженому літераторові десятками. Де Мопассан відповідав вибірково, у в'їдливо-іронічній манері. Та ця таємнича авторка відрізнялася від решти палких шанувальниць.

Вона не розкривала своє ім'я і не шукала зустрічі, вражала непересічністю суджень і майстерно відбивала словесні атаки:

Ви не та людина, яку я шукаю? Яке нещастя! Я нікого не шукаю, шановний пане, оскільки притримуюся думки. що чоловіки повинні бути аксесуарами в житті сильних жінок,
– писала Башкірцева.

гіде мопассан башкірцева
Башкірцева підкорила серце Гі де Мопассана

Листування затягнулося на два місяці. Зрештою, письменник зажадав особистого знайомства. Письменник розчарував українку своєю зверхністю, і вона припинила йому відповідати. Натомість повністю поринула в роботу – хотіла написати якомога більше картин. Адже знала, що їй лишилося не так багато часу.

башкірцева
Марія не хотіла витрачати час на "сцени", адже знала, що їй залишилося не так багато часу

Хвороба і легендарний "Щоденник"

Ще у 16 років Башкірцевій діагностували туберкульоз легень. Хвороба майже позбавила її слуху і "з'їдала" дівчину зсередини. Художниця померла за кілька тижнів до 26-го дня народження.

Читайте також: Український митець, який провів одну з останніх дуелей у Франції

Марія залишила по собі щоденник, який вела французькою мовою з підліткового віку. Він був опублікований і перекладений багатьма мовами світу.

Писати "Щоденник" Марія почала в 13 років, коли ще не знала, що у неї туберкульоз. Тому наскрізною темою особистого записника є глибоке бажання досягти слави, що підсилюється побоюванням – перебіжні хвороби можуть виявитися туберкульозом. У світі "Щоденник" описують як "разюче сучасний психологічний автопортрет молодого обдарованого розуму в процесі розвитку".

Якщо я не помру молодою, я сподіваюся жити як великий художник; але якщо я помру молодою, я маю намір мати свій щоденник, який не може бути нецікавим, опублікованим,
– написала наприкінці свого життя Муся.

Творчий спадок

Окрім того, у спадок нащадкам дісталися півтори сотні картин Башкірцевої. На жаль, частина полотен була втрачена під час Другої світової війни. Після смерті прийшло й омріяне визнання. Українка стала однією з перших у світі жінок, чиї роботи були представлені в Луврі.

Читайте також: Як успішний режисер з українським корінням став "вигнанцем" у Голлівуді

Посмертна виставка Башкірцевої відбулася в Парижі, а твори досі зберігаються в музеях Франції, Голландії, США, Росії та України. Навіть у Ніцці в Музеї образотворчих мистецтв є зал Башкирцевої.

картина башкірцевої
Робота Башкірцевої "Молода жінка з букетом бузку"

В Україні ж, у селі Черняківка, де пройшло дитинство художниці, створено музей Башкірцевої та названо галявину Маріїною долиною, де щороку на день молоді проводять масові гуляння з виставками художніх творів.

башкірцева
Автопортрет Башкірцевої