Відповідь на запрошення Києва, ймовірно, надіслали від імені керівника кабінету голови Єврокомісії Бйорна Зайберта, а не від Урсули фон дер Ляйєн. Про це повідомляє американське видання Politico.

До слова Європарламент обговорює відключення Росії від платіжної системи SWIFT

Що відомо про відмову очільниці Єврокомісії відвідати Україну

Київ запросив очільницю Єврокомісії відвідати Україну 23 – 24 серпня 2021 року. Єврокомісія відповіла на запрошення. З відповідним листом-відповіддю ознайомились журналісти видання.

На жаль, президентка не може дати позитивну відповідь на ваше запрошення через особливо насичений порядок денний в зазначені дні. Заздалегідь дякую за розуміння,
— написав Бьорн Зайберт в листі від 7 квітня.

Чи порушили в Єврокомісії протокол

Видання повідомляє, що згідно з протоколом, відповідати повинна була сама Урсула фон дер Ляєн. Натомість відповідь Києву підписав Бьорн Зайберт.

До того ж видання зауважує, що причина відхилення запрошення викликала сумніви у дипломатів та офіційних осіб ЄС.

  • Справа в тому, що 23 і 24 серпня – це період, коли Брюссель та інститути ЄС перебувають на літніх канікулах.
  • Відхилення офіційного запрошення також викликає питання щодо рішучості Урсули фон дер Ляєн продемонструвати підтримку України через нарощування Росією військового потенціалу біля східного кордону України.
  • Офіційний представник Єврокомісії Ерік Маммер відмовився коментувати лист. Він зазначив, що вони не коментують листування між ЄК та владою третіх країн.

Що кажуть у Єврокомісії

На брифінгу в Брюсселі речник комісії Ерік Маммер підтвердив, що лист, про який написали ЗМІ, справді існує. Про це пише "Європейська правда".

Однак речник запевнив, що його поки не надіслали українській владі. За його словами, 7 квітня (саме цією датою підписаний лист) фон дер Ляєн була з візитом в Туреччині і Йорданії, тому не змогла підписати листа самостійно.

Він не був підписаний (нею – 24 канал), тому що вона була відсутня. Але звісно, зараз президентка дасть відповідь,
– зауважив Маммер.

Журналісти зауважили, у листі Зайберт пише, що президентка попросила написати листа від її імені, а не просто підписати його, на що речник відповів, що тепер фон дер Ляєн напише листа сама.

Речник також запевнив, що рішення президентки Єврокомісії не відвідувати Україну не стане сигналом для Росії.

Щодо підтримки України – тут все зрозуміло та публічно було не раз повторено Комісією і Євросоюзом. Вони пліч-о-пліч з Україною. Президентка сподівається отримати можливість підтвердити її підтримку України під час майбутньої зустрічі з президентом Зеленським, як тільки вона може бути організована. Можливо, ще перед датою, вказаною у запрошенні,
– сказав речник.

Речник також додав, що:

  • з моменту на посаді вона тричі розмовляла з президентом України;
  • президентка гарантує, що комісія буде представлена (на подіях в Україні – 24 канал) на належному рівні;
  • він не може пояснити фразу в листі про "насичений порядок денний" та надати деталі про графік президентки в кінці серпня.

Коротко про святкування 30 річниці незалежності України

Що передбачає Кримський саміт?

Кримський саміт – це міжнародний саміт лідерів держав-партнерів на підтримку Кримської платформи. Концепцію Кримської платформи у вересні 2020 року президент Зеленський представив у ООН. Він також запропонував міжнародним партнерам долучитися до цієї ініціативи, щоб об'єднати зусилля для деокупації Криму. Готовність приєднатися до платформи підтвердив Євросоюз. Детальніше читайте тут.