У результаті досліджень виявилось, що компонент під назвою фенатридін вбиває ракові тканини. Сам препарат, до слова, розробили у США ще 10 років тому для реабілітації хворих, які перенесли інсульт.

Спершу випробування провели у пробірках та на мишах, тепер до досліджень залучили жінок, в яких діагностували рак грудей. Щоправда пацієнткам з успадкованою формою хвороби заборонили брати участь у тестуваннях. У першу чергу вчені хотіли з'ясувати, чи не пошкоджує інгібітор PARP здорові клітини під час знищення хворих.

Малка Коен-Армон (керівник наукової групи, професор Тель-Авівського університету): “Той факт, що ми знайшли матеріал, який запускає механізм знищення ракових клітин і не вбиває здорові, є справжнім проривом у медицині. Завдяки цьому процес лікування стане більш результативним та менш шкідливим, ніж хіміотерапія. Адже саме від неї, а не від раку сьогодні вмирає багато пацієнтів”.

На першому етапі досліджень науковці пересадили лабораторним мишам клітини з людським раком. Потім одній групі тваринок ввели інгібітор PARP. За 2-3 доби медикамент знищив ракові клітини, здорові - залишись неушкодженими. У мишей, яким не вводили препарат, за кілька днів розвинулись злоякісні пухлини.

Втім вчені визнають - цей медикамент не допоможе у лікуванні всіх видів раку. Які саме форми хвороби йому під силу - стане відомо за кілька років. Приблизно стільки препарат тестуватимуть на людях. Ще кілька років потрібно, аби вивести ліки на ринок.

Малка Коен-Армон (керівник наукової групи, професор Тель-Авівського університету): “Дослідження цього інгібітора подарували нам надію, але правда в тому, що мине приблизно десять років, перш ніж ми створимо готовий препарат. Стільки часу зазвичай потрібно, аби завершити роботу над медикаментом у лабораторії, пройти всі випробування та розпочати масове виробництво”.

Під час перших випробувань науковці лише перевірили чи зможе інгібітор запобігти розвитку раку. Тепер же потрібно дослідити дію медикаменту на саму пухлину, дізнатись, чи зможе він її знищити. І після цього почати роботу над препаратом для людей.
Втім, не всі розділяють оптимізм тель-авівських вчених. Зокрема, у Єврейському університеті вважають, що дослідження варто розширити і порівняти з роботою інших науковців у цій галузі.

Реувен Райх (професор Єврейського університету): “Дуже небезпечно створити ілюзію, змусити хворих повірити, що ліки ось-ось з'являться. Насправді, до цього ще далеко, лише тривають дослідження. Дуже важливо, аби пацієнти знали про це. Вони мають розуміти - вважати, що ліки з'являться вже завтра - ілюзія”.

Професор додав: щороку Управління з нагляду за якістю медикаментів (FDA) розглядає сотні тисяч нових препаратів, які буцімто мають допомогти у боротьбі з раком. Але перевірку проходять одиниці.