Шнобелівські премії, на противагу нобелівським, присуджують за абсурдні наукові досягнення і дивні дослідження. Про це повідомляє NEWSru.
У цьому році премією за винахідливість автори відзначили автоконцерн Volkswagen, який маніпулював з результатами тестів на вміст шкідливих речовин у вихлопних газах.
Скандал закінчився розслідуванням діяльності автоконцерну в країнах Європи і Азії, а в США Volkswagen погодився витратити близько 16,5 мільярдів доларів на компенсації.
Читайте також: Вчені навчились читати книжки, не відкриваючи їх
Ще одна премія присуджена шведському ентомологу Фредріку Собергу, який опублікував три томи досліджень про двокрилих комах під назвою "Дзюрчалка". Тритомник Соберга був недавно виданий англійською мовою.
З трибуни той поділився секретом успіху: "Я 15 років поспіль писав книги, які ніхто не читав, поки не зрозумів, що краще писати про те, що ти добре знаєш. Тема не важлива". Також він заявив, що тепер мріє стати зіркою рок-музики: "носити шкіряні штани, сонцезахисні окуляри, мати шанувальників".
Читайте також: Як віртуальна реальність трансформує світ
Єгиптянин Ахмад Шафік завоював премію завдяки своєму дослідженню того, як матеріал нижньої білизни впливає на спаровування гризунів. Професор Каїрського університету шляхом дослідів встановив, що миші в трусах з поліестеру через властивості цієї синтетичної тканини електризуватися негативно позначаються на статевому потязі щурів. Шафік помер в 2007 році, премію йому присудили посмертно.
Іншим володарем премії став стипендіат Оксфордського університету в Англії Чарльз Фостер. Він протягом місяців зображав поперемінно гірського барана, яка, лисицю, оленя і птахів з метою побачити світ їхніми очима. Свої спостереження і враження дослідник виклав у книзі "Бути звіром".
Андреас Спренгер з Німеччини відкрив простий засіб від сверблячки шкіри руки. Він запропонував дивитися в дзеркало і чухати іншу руку. Завдяки цьому мозок обманюється, а кінцівка не так сильно страждає від розчісування.
Читайте також: Хто отримає Нобеля з літератури у 2016 році
Професор психології з американського Університету Вандербільта Гордон Логан з колегами з Канади і Європи здивували соціологічним опитуванням на тему брехні.
Підсумки його дослідження дозволили встановити, що найбільш віртуозними брехунами є молоді люди. Правда, на питання про те, чи не брехали йому респонденти, Логан відповів, що зовсім в цьому не впевнений.
Антинобелівська премія вручається "за досягнення, які спочатку змушують сміятися, а потім – задуматися". Вона була заснована в 1991 році журналом "Аннали неймовірних досліджень".
З 1999 року премія вручається в 10 областях. Частина номінацій збігаються з Нобелівськими. При цьому нагороди переможці отримують з рук нобелівських лауреатів різних років.