Загалом законопроєкт демокартичний, на думку Венеційської комісії, але деякі положення потрібно уточнити. Відповідне рішення опубліковано на сайті Ради Європи, повідомляє "РБК-Україна".
Дізнайтеся Коли Рада розгляне законопроєкт про референдум
Висновки Венеційської комісії
Комісія дала рекомендацію чітко прописати, що з точки зору загальнонаціонального значення не повинно бути додаткових критеріїв, якщо необхідну кількість підписів про проведення референдуму зберуть.
В іншому випадку, якщо збір значної кількості підписів не вважається доказом національного значення, повинні бути інші чіткі об’єктивні критерії для того, щоб пропоноване питання вважалося таким, що має загальнонаціональне значення,
– сказано в рекомендаціях.
Які ще рекомендації опублікувала Венеціанська комісія:
- Переглянути процедуру референдуму в межах "народної ініціативи" з метою "надання парламенту ролі до і після голосування".
- Вказати, який орган уповноважений насамперед визначати, чи відповідає питання загальнонаціональному значенню.
- Розглянути питання про включення в законопроект додаткового обмеження на одночасну організацію всеукраїнського референдуму і місцевих виборів.
- Законопроєкт повинен бути змінений таким чином, щоб на кожному референдумі було збалансоване представництво прихильників і противників, які беруть участь в засіданнях ЦВК.
- Публікувати в офіційній газеті текст, який буде винесено на референдум, і можливі законодавчі наслідки.
- Заборонити органам держвлади впливати на результати голосування шляхом проведення надмірної односторонньої передвиборної агітації і вимагав від органів влади зберігати об’єктивність в своїх заявах
- Передбачити переконливі і ефективні санкції за порушення, пов’язані із засобами масової інформації.
- Встановити підстави і процедури анулювання результатів на рівні ділянки, округу або країни, а також їх наслідки на основі об’єктивних критеріїв та обмежуючись випадками, коли на результати виборів могли вплинути.
Що таке Венеційська комісія?
Це дорадчий орган Ради Європи з питань конституційного права, котрий надає висновки про відповідність проєктів законодавчих актів європейським стандартам та цінностям.Офіційна назва – Європейська комісія за демократію через право. Комісія є форумом, в ході якого країни можуть обмінюватися інформацією, вчитися один у одного, обговорювати ідеї і проекти, пов'язані з конституційними питаннями.
Що передбачає законопроєкт про референдум: коротко
- Запропонований законопроєкт передбачає: щоб організувати референдум за народною ініціативою, слід зібрати щонайменше 3 мільйони підписів мешканців України. При цьому вони повинні представляти як мінімум 2/3 адміністративно-територіальних одиниць, передбачених Конституцією України.
- Законопроєкт допускає можливість електронних голосувань під час референдуму.
- Питання для національного референдуму мають бути чіткі, без подійних тлумачень, а відповіді на них повинні бути "так" або "ні".
- Референдум не можна проводити у разі введення в Україні або в окремих її місцевостях воєнного чи надзвичайного стану.