Переробкою небезпечних відходів займаються декілька підприємств. Одне з них на Хмельниччині. Такою справою вони займаються більше 10 років. Ним керує державний "Укроборонсервіс". За робочий день у цеху здатні переробити 4 тисячі набоїв – від кулі і до 5-тонної бомби. Працюють, зазвичай, зі застарілим озброєнням. Наприклад, стартові двигуни для зенітно-ракетних комплексів, яким вже півстоліття. Кожен двигун містить 180 кілограмів пороху.

На практиці заряд розігрівають і швидко несуть у бронекабіну – вона здатна витримати вибух 150-міліметрового снаряду. І віддалено вилучають вибухову речовину. Після цього, колись небезпечні набої, стають брухтом.

Читайте також: Новітня зброя для Нацгвардії: як в Україні виготовляють гвинтівки за стандартами НАТО

Порох із них із задоволенням купують підприємства, які працюють із промисловими підривами.

Україна зобов'язалась не використовувати касетні боєприпаси і підписала відповідну конвенцію, тому тут знищують і ці бомби. Утилізують і боєприпаси для станкового гранатомета, які використовується в АТО. Щоправда, їм теж майже півстоліття і їх проїла іржа.

Увесь процес утилізації був би неможливим без допомоги НАТО. Вони виплачують 250 євро за кожну тону знищених боєприпасів. А за чинним контрактом планують виділити на утилізацію понад 18 мільйонів євро.