Через відсутність підтримки Укрзалізниці українським урядом, компанія перебуває у хиткому становищі. Про це Ослунд розповів у колонці для KyivPost.
Читайте також Куди ведуть топменеджери "Укрзалізницю": на дно економіки чи в масштабні корупційні скандали
Чому Ослунд подає у відставку
Ослунд працював незалежним членом наглядової ради Укрзалізниці з червня 2018 року. Аналітик розповів, що вдячний за надану честь працювати у цій компанії, проте він все ж вимушений подати у відставку.
Однією з причин відставки шведського економіста є юридичні ризики, на які він, як член наглядової ради, наражався під час своєї роботи.
Хоча в нашій угоді про призначення нам обіцяли страхування відповідальності директорів і посадових осіб, що є стандартом для членства в раді, ми не отримували такого страхування від нашого акціонера,
– розповів Ослунд.
За словами економіста, керівництво Укрзалізниці не дослухається до рішень наглядової ради. Своєю чергою, український уряд не надає компанії фінансування для модернізації залізниці. Іншими перешкодами для нормальної роботи є необґрунтований земельний податок, значно занижені тарифи та вимоги щодо надмірного укомплектування штату.
"Ці обставини ставлять компанію в хитке фінансове становище", – зазначив Ослунд.
Читайте також На Офіс Президента у бюджеті виділять більше грошей, бо є "диспропорція", – міністр
В Укрзалізниці членам наглядової ради не платили зарплат
За словами економіста, члени наглядової ради не отримували зарплати з квітня 2020 року.
Після 5 місяців заборгованості по зарплаті я вважаю малоймовірним, що нинішній український уряд виплачуватиме якусь винагороду членам наглядової ради,
– розповів Ослунд.
Ослунд про рішення українського уряду скоротити зарплати держслужбовцям
Наприкінці квітня Верховна Рада скоротила зарплату усіх держслужбовців, членів правління та наглядових рад держкомпаній до 47 тисяч гривень починаючи з 1 квітня і до закінчення карантину. Ослунд зазначив, що це мав бути тимчасовий захід, проте він триває вже 5 місяців. На думку шведського економіста, з цим рішенням з самого початку "все було не так". Також воно суперечить верховенству права, бо порушує трудові договори держслужбовців.
Найгірше те, що це не заохочує компетентних і чесних людей працювати на українську державу та є атакою на хороше управління. Депутати від "Слуги народу" нападають на іноземних членів наглядових рад державних українських компаній за те, що вони – іноземці і їм надто багато платять, але з квітня нам нічого не платять,
– підкреслив економіст.
Читайте також Як новий спалах коронавірусу позначиться на зарплатах: прогноз економіста
Ослунд про Зеленського
На думку аналітика, основна проблема полягає в тому, що Президент України Володимир Зеленський та депутати не вірять у корпоративне управління.
Ми, іноземні члени наглядових рад 13 великих державних компаній та банків, наполегливо працювали над спробами вдосконалення державних компаній України. Від президента (українського президента, якого я ніколи не зустрічав), ми отримуємо лише образи та перешкоди,
– додав Ослунд.