Україна протистоїть повномасштабній російській агресії вже 881 день. Про головні події цієї доби на фронті та на політичній арені – читайте на 24 Каналі.

Дивіться також ЗСУ вийшли з Кринків: як змінилася лінія фронту за тиждень

23:46, 23 липня

Рустем Умєров та Ллойд Остін провели телефонну розмову. Під час бесіди український міністр відзначив важливість для ЗСУ мати право знищувати аеродроми противника на території Росії.

Ми обговорили останні події на передовій та нагальні потреби на полі бою. Я вкотре наголосив на важливості та нагальності скасування заборони на ведення вогню на великі відстані. Україна повинна мати право знищувати аеродроми противника, з яких бойові літаки бомблять українські міста та критичну інфраструктуру,
– повідомив Умєров деталі розмови з главою Пентагону.

23:30, 23 липня

Окупанти вкотре атакують Україну дронами-камікадзе типу "Шахед". Повітряні сили попередили про групу ударних БпЛА спочатку на Запоріжжі, а згодом вони змінили курс у напрямку Дніпропетровської та Херсонської областей.

23:08, 23 липня

Головне з вечірнього зведення Генштабу ЗСУ

Генштаб ЗСУ у вечірньому зведенні повідомив, що станом на 22:00 від початку доби на фронті відбулося 99 бойових зіткнень, з яких 22 на цей час ще тривають.

Найбільш активним сьогодні ворог був на Покровському напрямку, де провів третину від усіх атак. Не припиняють окупанти спроб прорвати оборону ЗСУ й на Курахівському напрямку.

Протягом доби ворог також зазнав чималих втрат. Зокрема на Харківському напрямку Сили оборони ліквідували 90 окупантів та знищили 36 одиниць військової техніки, серед яких 4 російські танки, сім артилерійських систем, 15 автомобілів, бронемашина та одиниця спеціальної техніки.

Також колосальних втрат російська армія зазнала на Покровському напрямку. Так, Сили оборони ліквідували 329 російських окупантів та знищили 14 одиниць озброєння і військової техніки, серед яких літак-штурмовик Су-25 та танк. Ще один танк і шість гармат значно пошкоджено.

22:51, 23 липня

Андрій Єрмак провів телефонну розмову з радником Камали Гарріс

Керівник ОП Андрій Єрмак провів телефонну розмову з радником Камали Гарріс Філом Гордоном.

Так, Єрмак розповів про ситуацію на фронті та збільшення кількості російських атак на українські міста й громади, зокрема на енергетичну інфраструктуру. Також обговорили подальшу підтримку України з боку США, результати першого Саміту миру та реалізацію пунктів Формули миру.

Водночас розмову прокоментував і Володимир Зеленський. Він наголосив, що Україні важливо, щоб не зменшувалася динаміка спільної зі США роботи заради справедливого миру.

22:27, 23 липня

Україна наближається до можливості застосовувати власні ракети, – Зеленський

У вечірньому зверненні Володимир Зеленський повідомив, що Україна продовжує розвивати власну ракетну програму й вже наблизилася до того, щоб застосовувати власні розробки.

Наша ракетна програма має хорошу динаміку, і хоча це важке завдання, але поступово ми наближаємося до можливості застосовувати свої ракети, а не лише покладатися на ракети у постачаннях від партнерів,
– сказав Зеленський.

За його словами, Україна з часом має стати максимально самостійною у питанні оборони, оскільки такі держави "завжди легше знаходять дієвих союзників та реалізують свої інтереси".

22:01, 23 липня

Секретар комітету Верховної Ради України з питань національної безпеки, оборони і розвідки Костенко повідомив, що станом на сьогодні у ЗСУ служать 3,8 тисячі звільнених в’язнів, які підписали контракт.

3,8 тисячі ув’язнених уже в ЗСУ. Більшість із них нещодавно завершили навчання. Але серед них уже є і поранені, і загиблі,
– розповів секретар комітету.

За його оцінками, вдасться мобілізувати до ЗСУ близько 5 тисяч ув’язнених.

21:58, 23 липня

Генінспектор Бундесверу спрогнозував, чи може ворог суттєво просунутися в Україні

Генеральний інспектор Збройних сил Німеччини Карстен Броєр зробив прогноз щодо наступу російських військ в Україні найближчим часом. Німецький генерал зазначив, що суттєвих просувань ворога на фронті не буде.

Водночас Броєр наголосив, що російські військові намагатимуться проводити невеликі операції на лінії бойового зіткнення, щоб мати хоч якийсь успіх у просуванні.

21:37, 23 липня

Росія поставила понад 30 барж на захист Кримського мосту в Керченській протоці

21:03, 23 липня

Росіяни побудували нову військову базу під Ростовом

Російські загарбники побудували нову військову базу в місті Новочеркаськ, що неподалік від Ростова-на-Дону. Ймовірно, ворог використовує об'єкт для забезпечення бойових частин Росії.

Журналісти "Схем" пишуть, що нова військова база окупантів розташована між виправною колонією та двома недобудованими загальноосвітніми навчальними закладами на місці покинутого військового об'єкта у Новочеркаську. Так, раніше там була школа кухарів №195 "Сил громадянської оборони" Росії, однак її закрили у 2011 році.

Об'єкт був покинутим до серпня 2023 року, й відтоді ситуація почала різко змінюватися. Так, на території почала з'являтися військова техніка та десятки наметів. Все це відбувалося наприкінці серпня.

20:56, 23 липня

Командувач Збройних Сил Великої Британії генерал сер Ролі Вокер заявив, що російський диктатор Владімір Путін буде "дуже й дуже небезпечним", коли вийде з війни у нашій державі. Кремлівський очільник "захоче відплати" проти західних країн, які підтримують Збройні Сили України.

Суть у тому, що коли ви думаєте, що вони (росіяни – 24 Канал) занепали духом, вони з ревом повернуться, щоб помститися,
– каже Вокер.

20:36, 23 липня

Україна підтримує контакти з невизнаним Придністров'ям

Глава МЗС України Дмитро Кулеба зазначив, що українська сторона підтримує контакт із невизнаним Придністров’ям. Як наголосив міністр, це відбувається в координації з Кишиневом.

Кулеба також нагадав, що Україна є учасницею процесу придністровського врегулювання. Свої контакти наша держава провадить через посла з особливих доручень.

20:08, 23 липня

СБУ затримала пропагандиста та противника мобілізації Жана Новосельцева

СБУ затримала ексведучого, соратника львівського провокатора й антивакцинатора Остапа Стахіва, а також противника мобілізації Жана Новосельцева. Провокатор працював на користь агресора та дестабілізував суспільство.

Відомо, що Новосельцев разом зі спільниками закликав до збройного спротиву мобілізації. Ба більше, він "зливав" дані українських військових, а також поширював різні фейки про ЗСУ.

19:58, 23 липня

Видання Time, посилаючись на низку приватних інтерв'ю з українськими високопосадовцями пише, що у Києві зростає упевненість, що з часом Дональд Трамп усвідомить хибність своїх переконань та спроб улестити Росію та диктатора Владіміра Путіна.

Зважаючи на рейтинги кандидатів, Зеленський і його команда працювали над зміцненням зв’язків зі своїми союзниками в Конгресі та іншими близькими до кампанії Трампа. Однак деякі з близьких соратників Зеленського воліли б уникати прямого контакту з обома кампаніями через "високі ризики".

19:33, 23 липня

Генштаб підтвердив удар і суттєве пошкодження порома "Славянин"

У Генштабі ЗСУ зазначили, що 23 липня угруповання сил і засобів Військово-Морських Сил ЗС України, разом із підрозділами інших складових Сил оборони, в порту "Кавказ" завдали суттєвих пошкоджень ворожому порому "Славянин".

Окупанти використовували цей пором для перевезення залізничних вагонів, автотранспорту та контейнерів у військових цілях. "Славянин" – третій і останній залізничний паром, який Росія мала у зазначеному регіоні,
– наголосили військові.

19:04, 23 липня

Сіярто виставив Києву цинічний ультиматум

Міністр закордонних справ Угорщини Петер Сіярто заявив, що енергопостачання Угорщини та Словаччини нібито під загрозою, оскільки 33% і 40 – 45% їх імпорту сирої нафти припадає на російську компанію "Лукойл" і нафта йде транзитом через Україну.

Я дав зрозуміти, що поки це питання не буде вирішено Україною, всі повинні забути про виплату 6,5 мільярдів євро компенсації за постачання зброї з Європейської миротворчої програми. Тому що як виглядатиме виплата 6,5 мільярдів євро, якій ми сприяємо, поки Україна загрожує безпеці нашого енергопостачання,
– заявив він.

18:53, 23 липня

СБУ викрила львів'янина, який працював на ФСБ і планував підірвати завод з виробництва БпЛА

Служба безпеки України викрила львів'янина, який працював на ворожу ФСБ. Так, зрадник планував підірвати завод, який виготовляє безпілотники.

Окрім того, у схемі фігурує й інший громадянин України, який підозрюється у низці злочинів проти національної та громадської безпеки. Наразі зрадник проживає у російському Бєлгороді.

18:25, 23 липня

Речник оперативного угруповання військ "Таврія" капітан Дмитро Лиховій заявив, що російські війська продовжують поповнювати свій особовий склад у Запорізькій області. Наразі їм вдалося зібрати понад 90 тисяч осіб.

Однак, за даними української розвідки, ознак формування наступального угрупування ворога не виявлено.

18:20, 23 липня

В низці областей оголошували повітряну тривогу

Причиною цього стала загроза застосування ворогом балістичного озброєння. Однак вже за 10 хвилин пролунав відбій.

18:00, 23 липня

Генеральний інспектор збройних сил Німеччини Карстен Броєр заявив, що Росія може бути готова до нападу на Північноатлантичний альянс вже через 5 – 8 років. За такі терміни росіяни, ймовірно, накопичать необхідне озброєння та особовий склад.

За його словами, подібний висновок він зробив на основі власних аналітичних даних, інформації від розвідки та збройних сил союзників Німеччини. Важливу роль також безпосередньо відіграли заяви російського диктатора Владіміра Путіна.

Карстен Броєр каже, що Росія щороку поповнює кількість танків приблизно на 1 – 1,5 тисячі одиниці. Водночас п'ять найбільших європейських країн-членів Альянсу, як каже військовий, мають на озброєнні лише половину цієї кількості.

17:48, 23 липня

Міністр закордонних справ подолав довгу дорогу й прибув до Китаю. Так, Кулеба планує зустрітися з міністром закордонних справ Китаю Ван Ї та обговорити шляхи досягнення справедливого миру.

Попереду розлогі, детальні, предметні переговори з китайським колегою Ван Ї щодо шляхів до справедливого миру. Маємо уникнути конкуренції мирних планів. Дуже важливо, що Київ та Пекін ведуть прямий діалог та обмін позиціями,
– зауважив Кулеба.

Він також додав, що планує обговорити з очільником МЗС Китаю і двосторонні відносини між країнами. Кулеба вважає, що після того, як Україна почала переговори про вступ до Євросоюзу, Пекіну варто поглянути на відносини з Києвом крізь призму своїх стратегічних відносин з Європою.

17:14, 23 липня

Зеленський провів Ставку

На ній було обговорено зміни в оперативній ситуації, прогнози та подальші дії.

Особливу увагу приділили можливостям завдавати ударів за лінію фронту, ефективності дронів та боротьбі з безпілотниками. Також розглянули питання ракетної програми для зменшення залежності від постачання ракет партнерами.

16:54, 23 липня

Заступниця глави Пентагону Кетлін Гікс заявила, що у Сполучених Штатах вважають Китай "єдиним стратегічним конкурентом". Водночас Росія становить серйозну загрозу безпеці та стабільності на регіональному рівні.

Вона каже, що Арктична стратегія Міноборони США на 2024 рік передбачає вжиття термінових заходів, аби Арктика не стала "стратегічною сліпою плямою", оскільки танення льодів робить регіон більш доступним в економічному та військовому плані.

16:20, 23 липня

СБУ зібрала докази та заочно повідомила про підозру Миколі Черкашину, керівнику так званого "медіахолдингу ДНР". Окупант публічно виправдовував агресію Росії проти України та поширював фейки про ситуацію на фронті.

Також Черкашин допомагає Росії у підготовці замовних сюжетів. Наразі тривають заходи для притягнення його до відповідальності

16:00, 23 липня

Оперативна інформація від Генштабу

Загалом на цей час окупанти здійснили 83 спроб витіснити наших воїнів із займаних позицій. Ще тривають бойові зіткнення у 17 локаціях. Ворог продовжує найактивніше атакувати на Покровському напрямку.

  • На Харківському напрямку без особливих змін – окупанти безуспішно 11 разів атакували у районах Глибокого, Тихого і Вовчанська.
  • На Куп’янському напрямку відбулись безуспішні спроби окупантів просунутись вперед у районах Петропавлівки, Глушківки, Андріївки та Стельмахівки. Ситуація контрольована.
  • На Лиманському напрямку кількість спроб окупантів покращити тактичне положення збільшилась до дев’яти. Сім з цих боєзіткнень тривають.
  • На Сіверському напрямку сьогодні наші воїни вісім разів жорстко припинили активність загарбників.
  • На Краматорському напрямку продовжуються бої в районах Часового Яру і Васюківки. Зазнав невдачі ворог ще у трьох атаках.
  • На Торецькому напрямку триває бій у двох локаціях неподалік Залізного. Дві атаки росіян там вже відбито.
  • На Покровському напрямку окупанти не зменшують тиску. Від початку доби ворог 27 разів атакував оборонні рубежі українських захисників. Тривають 12 штурмових дій.
  • На Курахівському напрямку продовжуються дві атаки загарбників. Ще п’ять штурмів відбито.
  • На Времівському, Оріхівському та Придніпровському напрямках українські воїни відбили по одній атаці окупантів.
15:59, 23 липня

У Верховній раді нардепи заблокували трибуну, вимагаючи розглянути законопроєкт про повну заборону УПЦ МП в Україні. Однак подальші засідання Ради скасували.

Для того, щоб законопроєкт винесли у залу та проголосували, потрібно набрати 226 підписів нардепів. На засіданні Ради депутати вийшли з плакатами "Московська церква вбиває".

15:30, 23 липня

Україна отримає грант у розмірі 3,9 мільярда доларів від США. Кошти будуть перераховані до державного бюджету через структури Світового банку.

Як повідомив прем'єр-міністр України Денис Шмигаль, уряд направить ці кошти на виплату зарплат рятувальникам, вчителям та медикам, а також на програми соціальної підтримки. Премʼєр-міністр також зазначив, що Україна очікує отримання цього гранту вже незабаром.

15:10, 23 липня

Росія дроном-камікадзе вдарила по будинку сімейного типу в Марганці

Унаслідок цього було поранено двох дітей. Очільник регіону уточнив, що йдеться про двох 14-річних та одного 13-річного хлопця. Власне, неповнолітні здобули осколкові поранення, за словами голови Дніпропетровської ОВА Сергія Лисака.

Начальник обласної військової адміністрації зауважив також, що під час атаки були пошкоджені також приватні цивільні будики.

14:50, 23 липня

Мар'яна Безугла залишається у комітеті з національної безпеки та оборони. Парламентський комітет з питань регламенту, депутатської етики та організації роботи Верховної Ради не зміг підтримати рішення про її виключення.

14:25, 23 липня

Посол України у Молдові Марко Шевченко повідомив, що Україна обговорює з Кишиневом повернення українських чоловіків призовного віку, які виїхали з країни незаконно і наразі перебувають у Молдові.

14:00, 23 липня

Рада підтримала продовження воєнного стану та мобілізації

Верховна Рада України проголосувала за продовження до 9 листопада 2024 року строку дії воєнного стану в Україні. За внесений сьогодні президентом Володимиром Зеленським до парламенту законопроєкт "Про затвердження Указу президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" проголосувало 339 депутатів.

13:31, 23 липня

На Донеччині зенітники збили ворожий Су-25

Росія продовжує втрачати літаки на війні проти України. Зокрема, на Донеччині знову збили черговий Су-25.

Зенітники збили Су-25 у Донецькій області. Це сталося на Покровському напрямку.

09:29, 23 липня

Українські захисники уразили ворожу стоянку в Оленівці, де росіяни ховали комплекс протиповітряної оборони "ТОР". Є висока ймовірність того, що комплекс вивели з ладу прямим влучанням або уламками від снаряда.

Захисники повідомили, що комплекс протиповітряної оборони "ТОР" виявили розвідники 79-ї окремої десантно-штурмової бригади з безпілотника.

09:27, 23 липня

Вночі ворог атакував ракетою і 8 "Шахедами"

Вночі проти 23 липня Росія запустила 8 ударних дронів типу "Шахед". По них працювали сили та засоби протиповітряної оборони.

У Повітряних силах поінформували про збиття 7 "Шахедів". Загалом, вночі проти 23 липня 2024 року противник завдав удару керованою авіаційною ракетою Х-69 із повітряного простору Курської області та 8-ма ударними БпЛА також із Курського напрямку.

Крім цього, ракета не досягла своєї цілі внаслідок активної протидії.

09:25, 23 липня

Статистика втрат ворога

Сили оборони упродовж останньої доби ліквідували 1220 окупантів. Російська армія зазнає колосальних втрат у війні проти України.

Окрім живої сили, ворог втрачає і техніку. Статистику втрат ворога станом на ранок 23 липня оприлюднив Генштаб ЗСУ. При цьому зазначають, що цифри орієнтовні через високу інтенсивність боїв.

Від початку повномасштабного вторгнення втрати Росії у живій силі наблизились до 570 тисяч вояк.

  • особового складу – близько 568980 (+1220) осіб
  • танків – 8288 (+4) одиниць
  • бойових броньованих машин – 16000 (+20)
  • артилерійських систем – 15694 (+57)
  • РСЗВ – 1125 (+2)
  • засоби ППО – 901 (+1)
  • літаків – 362 (+0)
  • гелікоптерів – 326 (+0) од
  • БПЛА оперативно-тактичного рівня – 12511 (+36)
  • крилаті ракети – 2401 (+0)
  • кораблі /катери – 28 (+0)
  • підводні човни – 1 (+0)
  • автомобільної техніки та автоцистерн – 21202 (+64)
  • спеціальна техніка – 2640 (+3)
09:23, 23 липня

Ворог вночі атакував об'єкти критичної інфраструктури на Сумщині

Вночі проти 23 липня ворог завдав авіаційного удару по об'єктах критичної інфраструктури Шосткинської громади. За попередньою інформацією, загиблих немає.

09:16, 23 липня

У Росії змінили визначення понять "русофобія" та "екстремізм"

В Росії продовжують зусилля щодо узаконення переслідування тих, хто не згідний з політикою Кремля і його війною проти України: розширили офіційне визначення екстремізму.

Вналітики Інституту вивчення війни (ISW) зазначають, що Міністерство внутрішніх справ Росії опублікувало 22 липня проєкт нової російської так званої контртерористичної стратегії, яка встановлює юридичні визначення "русофобії" та "ксенофобії", а також змінює визначення "радикалізму", "протидії екстремізму" та "суб'єктів протидії екстремізму".

Ці визначення значно розширюють можливості Кремля щодо кримінального переслідування будь-кого, хто виступає проти його політики, класифікуючи внутрішню опозицію за низкою туманних визначень.

В ISW вважають, що нещодавні зусилля Кремля з розширення визначення екстремізму, що підлягає кримінальному переслідуванню, та репресії в інформаційному просторі, імовірно, "спрямовані на заохочення самоцензури серед інакомислячих росіян", а новий проєкт контртерористичної стратегії має на меті переконати росіян, що опозиція політиці та війні Кремля – це опозиція ширшому російському суспільству, культурі та ідеалам.

06:08, 23 липня

У Криму була "вибухова" ніч

В окупованому Криму у ніч на 23 липня чули вибухи. Гучно було у Севастополі та на мисі Фіолент. Окупаційна влада запевнила мешканців півострова, що все гаразд, адже начебто це попрацювала ППО.

Призначений Кремлем "губернатор" окупованого Криму Развожаєв написав у своєму телеграм-каналі, що лише в районі Севастополя збили щонайменше 15 безпілотників.

Звісно, так званий "губернатор" сказав, що жоден об'єкт не постраждав. Проте, слід зазначити, що це у традиціях ворога – приховувати наслідки вдалих українських атак по військових цілях.

06:05, 23 липня

Залужний вперше виступив як посол

Посол України у Британії, колишній головнокомандувач Збройних Сил України Валерій Залужний виступив на RUSI Land Warfare Conference 2024 у Лондоні. Під час заходу обговорювалися критичні питання безпеки, зокрема виклики, пов'язані з російською агресією, та необхідність бути готовими протистояти їм надалі.

За словами Залужного, для виживання у війні суспільство має погодитися тимчасово відмовитися від цілої низки свобод. Він зазначив, що "готовність до війни буде визначатися не лише готовністю армії до відбиття агресії, а й готовністю суспільства до протистояння ворогу".

Крім того, на його думку, війну не можна розглядати як частину внутрішнього політичного процесу, а її використання у власних цілях та задля власних інтересів є злочином, наслідком якого є величезні жертви.

Водночас, він зазначив, що російсько-українська війна – це "ще не війна майбутнього", це "війна перехідного періоду".

06:03, 23 липня

Польща закликала дозволити ЗСУ бити по аеродромах Росії

Українським Силам оборони потрібно дозволити використовувати західну зброю для ударів по аеродромах Росії. Таким чином, Україна зможе захистити дитячі лікарні.

Про це за підсумками засідання Ради ЄС заявив очільник міністерства закордонних справ Польщі Радослав Сікорський.

Сікорський нагадав, що міністри закордонних справ Євросоюзу вперше зібралися після того, як Росія завдала варварського ракетного удару по дитячій лікарні "Охматдит" у Києві.

Як зазначив очільник польського МЗС, він закликав своїх колег зняти обмеження для України на використання далекобійних ракет, щоб запобігти атакам росіян у майбутньому. Це можна зробити за допомогою ударів по російських стратегічних бомбардувальниках та аеродромах.