Про це президент України висловився в інтерв'ю французькому інформагентству AFP, інформує 24 Канал.
Дивіться також Перші F-16 не зіграють вирішальної ролі, але це важливий крок, – Зеленський
Що заявив Зеленський
Київ прийме лише справедливий мир, попри заклики Заходу до швидкого вирішення. Український гарант також повторив заклик до союзників надіслати більше протиповітряної оборони та винищувачів і сказав, що найбільша перевага Росії – це заборона Україні використовувати надану Заходом зброю для ударів по території Росії.
Зеленський зазначив, що у зв’язку з тим, що в суботу (18 травня) набув чинності закон про мобілізацію, він визнав проблеми з укомплектованістю та моральним духом в українських лавах, у яких часто не вистачає озброєння та особового складу, оскільки минає третій рік війни.
Попри те що російські війська поступово просувалися в останні місяці, вони досягли більших успіхів уздовж північно-східного кордону під час наступу, який розпочався 10 травня в Харківській області. Але в п'ятницю президент заявив, що Україна буде тримати свої лінії оборони та зупинить будь-який великий прорив Росії.
"Ніхто не збирається здаватися", – сказав Зеленський.
Мирний саміт у Швейцарії
Український гарант також закликав Китай і розвинені країни світу взяти участь у мирному саміті з десятками лідерів, який вже в червні відбудеться у Швейцарії. Зазначимо, що Росія не була запрошена.
Президент сказав, що такі глобальні гравці, як Китай, "мають вплив на Росію. І чим більше таких країн буде на нашому боці, я б сказав, на боці завершення війни, тим більше Росії доведеться рухатися і з ними рахуватися".
Ми хочемо, щоб війна закінчилася справедливим миром для нас. Захід хоче, щоб війна закінчилася. Крапка. Якомога швидше. І для них це справедливий мир,
– наголосив Зеленський.
Перемир'я під час Олімпіади
Президент України Володимир Зеленський відреагував на ідею Еммануеля Макрона стосовно перемир’я з росіянами на час проведення Олімпіади-2024.
"Давай чесно, я сказав. Еммануелю, ми не можемо вірити. Ну уявімо, що є якесь перемир'я. По-перше, ми не довіряємо Путіну. Тому це така історія собі. Друга історія: він не виведе війська, правильно? Третя історія: навіть уявімо собі, що два тижні якесь олімпійське перемир'я і всі стоять на місці. Скажи мені, я сказав Еммануелю, ну скажи мені, хто може фіксувати, що Росія не буде використовувати цей час для того, щоб підтягнути свої сили на нашу територію?" – зазначив Зеленський.
Він зазначив, що з боку України "хитрощів не буде", але "буде безумовна ініціатива в руках" Росії.
Якщо це перемир'я, спортивне олімпійське перемир'я на час Олімпіади, саме сухопутне перемир'я, – це буде перевага у них. Тому що є ризик, що, коли ми не відбиваємо їх удари і не зупиняємо їх вогнем навіть там, де вони просуваються, – є ризик, що вони підтягнуть важку техніку на нашу територію. І ніхто не зможе їх зупинити,
– сказав Зеленський.
За словами українського лідера, технічно це фіксуватимуть, і партнери скажуть, що перемир'я зірвано, але тоді виникає питання: "Для чого це було зроблено?"
"Тобто тут більше питань, ніж відповідей. Хоча, я хочу сказати, моя позиція в цілому … Ми не проти перемир'я, ми не проти закінчення війни, але ми про справедливе закінчення війни. І ми проти будь-якого перемир'я, яке грає на руку ворогу, ось проти чого", – пояснив Зеленський.
"Росія просуватиме свою "формулу миру", якщо в України не вийде"
Президент зазначив, що є поле бою і є дипломатія: 2 паралельних шляхи. Є динаміка на полі бою – ми будемо потужніше виглядати в дипломатичному сенсі. Якщо ми будемо слабкі на полі бою, ми будемо не суб'єктами, а об'єктами в дипломатичному напрямку. Ми просуваємо Саміт миру, тому що тут є ініціатива у нас… Ми сьогодні є ініціативні, а це означає, що ми не є об'єктом на цьому майданчику. Якщо у нас не вийде, якщо Захід не буде об'єднаний, Росія буде просувати свою "формулу миру", свій майданчик", – зазначив президент.
Яких рішень Україна очікує від Саміту миру
- Наша країна очікує, що учасники Глобального саміту миру разом складуть план дій щодо трьох пунктів.
- За словами президента, ідеться про вільне судноплавство. Цей пункт передбачає захист портової інфраструктури, харчову безпеку для всього світу та розвиток економіки для нашої країни. Також під час Саміту обговорюватимуть ядерну й енергетичну безпеку, щоб зупинити удари по критичній інфраструктурі. І третій пункт – обмін полоненими та повернення незаконно депортованих дітей.
- "Якщо ми вийдемо із Саміту з цими трьома кроками, з погодженням у більшості країн цих позицій, це говоритиме, що далі Росія їх не блокуватиме, а ми розроблятимемо з тими чи іншими країнами на технічному рівні вже покроковий дуже докладний план кожного із цих пунктів", – сказав Володимир Зеленський.