Про це у статті для Neue Zürcher Zeitung пише журналіст Андреас Рюш.
Війна на Донбасі, зазначає автор публікації, показала, як держава може використовувати приватні військові компанії (ПВК), діяльність яких незаконна, у своїх інтересах. Кореспондент пояснює, що за неперевіреними даними Служби безпеки України, на тимчасово окупованих територіях східної України під прикриттям воювало дві тисячі осіб так званого приватного формування "Група Вагнера". Саме ці найманці Путіна "стали бажаним засобом для того, щоб замаскувати російську інтервенцію на Донбасі", зауважує Рюш.
Читайте також: У Росії озвучили свої задачі щодо Донбасу
Думки швейцарського журналіста підтримує його американський колега Оуєн Метьюз, який у статті для Newsweek розповідає про засновника "Групи Вагнера", російського підполковника Дмитра Уткіна. Саме він у 2014 році і створив загін відставних військових, які воювали разом із луганськими і донецькими сепаратистами проти ЗСУ на Донбасі.
У 2016 році Мінфін США наклав на нього персональні санкції, назвавши одним із найбільших вербувальників російських солдат для ведення війни в Сирії. Цього ж року, у грудні 2016, Уткіна сфотографували на кремлівському банкеті з Путіним, додає Метьюз.
В інтерв'ю для Newsweek один із потенційних кремлівських найманців, який назвав себе "Сергієм", водієм із Донецька, розповів, що у 2015 році був завербований для служби в Сирії агентом однієї великої приватної військової компанії, коли воював "добровольцем" за "ДНР".
Моєю головною мотивацією були гроші, а не патріотизм. Більшість хлопців йдуть туди (у приватні військові компанії – "24") заробляти гроші. Нам запропонували 150 тисяч рублів в місяць (...). Перебуваючи в Донецьку ти, якщо пощастить, заробляєш 15 тисяч. Вербувальники сказали нам, що у нас буде безпечна робота – охороняти лінії зв'язку, бази тощо, – стверджував "Сергій" у телефонному інтерв'ю.
Проте перевірити історію цього нібито найманця за допомогою незалежних джерел Метьюзу не вдалося.
На своїй щорічній прес-конференції, яка відбулася 15 січня, глава МЗС Росії Сергій Лавров заявив, що потрібно нарешті чітко зафіксувати законодавчу базу для діяльності співробітників ПВК, що, ймовірно, може означати подальше збільшення участі найманців Кремля в операціях за кордоном, застерігає Рюш.
Читайте також: У Путіна немає невичерпних ресурсів для продовження війни в Україні, – екс-керівник Пентагону
Нагадаємо, 15 січня Сергій Лавров заявив, що Росія не порушувала Будапештський меморандум від 1994 року, оскільки, за його словами, Москва не погрожувала і не застосовувала проти України ядерну зброю. Також він сказав, що Москва поважає територіальну цілісність України в межах, що склалися після анексії Криму.