Наразі юристи очікують змін у законодавстві, які врегулюють питання мобілізації жінок. Радниця київського офісу юридичної компанії Baker McKenzie Мар'яна Марчук розповіла, що жінки, які повертатимуться з евакуації, не повинні проходити додаткові процедури.
До теми Кого з батьків та опікунів дітей не можуть забрати до армії
Робота не звільняє від обов'язку
За словами Марчук, українки під час повернення додому не повинні розповідати про перебування за кордоном. Проте згодом жінки, які мають стати на військовий облік, повинні прийти до військкоматів.
Законодавство не передбачає можливість взяття на військовий облік громадянок під час їх перебування за кордоном, оскільки ця процедура здійснюється лише за особистої присутності жінки у відповідному територіальному центрі комплектування,
– пояснила юристка.
Вона зазначила, що перебування за кордоном в довгостроковому відрядженні або через роботу не звільняє від обов'язку стати на військовий облік. Проте може йтись про відтермінування візиту у військкомат. Це можна зробити, надавши певний перелік документів. Однак є винятки, які дозволяють не ставати на облік – особи, що перебувають на консульському обліку у відповідній країні.
Чи можуть жінки отримувати повістки
Старший юрист юридичної фірми ILF Олексій Головін зазначив, заступниця міністра оборони Ганна Маляр пояснила – Україна не потребує додаткового взяття жінок на військовий облік. Вона зазначила, що правила, які мали діяти з 1 жовтня, швидше всього, змінять.
"Якщо після 1 жовтня 2022 року жінка, яка перебуває в Україні та підлягає взяттю на облік, планує тимчасово виїхати за кордон, вона зобов'язана стати на військовий облік і після цього протягом семи днів прибути до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки для зняття з військового обліку під час виїзду за межі України терміном понад три місяці", – розповів юрист.
До речі Як моряки зможуть виїжджати за кордон та які документи для цього потрібні: інфографіка
Він зазначив, що жінку за порушення правил військового обліку таки можуть оштрафувати. Проте дуже важко спрогнозувати, як це буде на практиці. Головін додав, що з 2023 року до адміністративної відповідальності можуть притягувати й роботодавців, бо ті повинні вести військовий облік.
За словами Головіна, кримінальна відповідальність за ухилення від військового обліку не торкнеться жінок, які приходять до військкоматів вперше – вони не мають статусу військовозобов'язаних. Він розповів, що досі не було випадків, коли військовозобов'язані отримували повістки.
"Тим, хто вже має намір ставати на військовий облік з 1 жовтня, радимо не поспішати, а дочекатися нових змін", – сказав Головін.
Не мовиться про мобілізацію
Член Національної асоціації адвокатів Дмитро Бакулін сказав, що військовий облік для жінок не відрізняється від обліку чоловіків, бо окремої процедури для одних чи інших не розробляли. Зараз триває перехідний період підготовки відповідних нормативно-правових документів.
При цьому українські жінки, які наразі перебувають за кордоном, не вважаються військовозобов'язаними, доки вони не стали на військовий облік,
– зазначив він.
Бакулін наголосив, що взяття жінки на військовий облік не означає автоматичної мобілізації.