З 1 вересня набула чинності постанова Нацбанку "Про встановлення граничної суми розрахунків готівкою". Відтепер для громадян України всі операції, які перевищують 150 тисяч гривень повинні здійснюватися безготівковим перерахунком, тобто через банківські установи. Такими діями влада намагається посилити контроль за доходами і витратами пересічних громадян, шляхом зобов’язання легалізувати свої тіньові доходи.
Згідно з нормами даної постанови гранична сума розрахунків готівкою становить:
- підприємств (підприємців) між собою протягом одного дня в розмірі 10 000 гривень;
- фізичної особи з підприємством (підприємцем) протягом одного дня за товари (роботи, послуги) у розмірі 150 000 гривень;
- фізичних осіб між собою за договорами купівлі-продажу, які підлягають нотаріальному посвідченню, у розмірі 150 000 (ста п'ятдесяти тисяч) гривень.
Для пересічного громадянина найвагоміша норма в цій постанові, є безготівковий перерахунок коштів, при укладенні договору купівлі-продажу.
Перерахунок коштів може здійснюватися наступними шляхами:
- переказ коштів з поточного рахунку фізичної особи - покупця на поточний рахунок іншої фізичної особи - продавця.
- внесення та/або переказу коштів на окремий поточний рахунок нотаріуса;
- відкриття вкладного (депозитного) рахунку на ім’я іншої фізичної особи на інших умовах повернення коштів, встановлених договором;
- застосування акредитивної форми розрахунків (покритого безвідкличного акредитиву). Переваги такого здійснення розрахунків полягають у тому, що фізична особа - продавець зможе розпорядитися коштами, заброньованими на рахунку за умови пред’явлення підписаного сторонами та нотаріально посвідченого договору купівлі-продажу без будь-яких відкладальних умов;
- внесення готівки на поточний рахунок фізичної особи -отримувача.
Якщо особа має намір купити нерухомість, відтепер грошові кошти необхідно перерахувати продавцю через банківські установи, або ж, як зазначено в нормах постанови, зарахувати чи перерахувати на депозит нотаріуса.
Щодо перерахунку коштів з поточного рахунку покупця на поточний рахунок продавця – тут все зрозуміло. Розмір втрат при такій операції залежить від розміру ставок на послугу банку, тобто тут прямий заробіток мають банківські установи.
Якщо ж говорити про перерахунок чи зарахування коштів на депозит нотаріуса, тут нотаріуси розводять руками,оскільки в банківській системі немає такого поняття, як нотаріальний депозит, що має слугувати транзитним рахунком для перерахунку коштів при укладенні договору купівлі-продажу. Станом на сьогодні, для реалізації цієї норми, нотаріуси мають відкривати звичайний депозитний рахунок, а рух коштів по рахунках нотаріуса, податкова трактує,як дохід.
Вже два тижні діють обмеження на безготівковий розрахунок. Нотаріуси, не маючи роз’яснення, оформляють договори, трактуючи норми законодавства на власний ризик та розсуд. Мінюст обіцяє надати ці роз’яснення 27 вересня 2013 року.
Продавці та покупці нерухомості відчули весь спектр незручності цього загальнодержавного «експерименту» по введені нової системи розрахунку. Причиною цього є те, що згідно з нормами чинного законодавства договори купівлі-продажу мають укладатися в гривневому еквіваленті, а по факту, сторони договору розрахунок здійснюють у валютній одиниці, щоб уникнути валютних ризиків. Тобто покупець змушений на банківський рахунок вкладати гривні, та надавати підтверджуючий документ про перерахунок коштів продавцю в гривнях, а продавець, знімаючи гривневий еквівалент, здійснювати обмін повторно на долари. Банки виграють, а сторони договору програють при обміні, у зв’язку з різницею курсу при здійсненні операцій купівлі-продажу валюти.
Один із шляхів обійти дану норму законодавства є купування дорогої нерухомості частинами - по 149 тисяч гривень, або на декілька покупців. Причому, варто звернути увагу, що при купівлі нерухомості частинами, ви отримуєте декілька правовстановлюючих документів на частки наприклад будинку, а не один документ на будинок в цілому.Але за це Ви маєте заплатити в подвійному розмірі за послуги нотаріуса та інші супроводжуючі платежі, які є обовязковими, при укаденні договору купівлі-продажу.
Ще один обхідний шлях,який можуть запропонувати маклери або нотаріуси - це купівля нерухомості із розтермінуванням платежів. Але він є хибний, оскільки питання тут йдеться не про суму перерахунку коштів в один день, що перевищує 150 000 грн., а загальну суму договору, незалежно від розміру кожного платежу. Тобто якщо сума договору перевищує ліміт, всі платежі мають здійснюватися у безготівковій формі, незалежно від розміру платежу.
Найпопулярніший спосіб,яким зараз користуються нотаріуси, це заниження вартості майна, та укладання договору на декілька покупців.
Як зазначають експерти Нацбанку – дана постанова має дати позитивний вплив на українську економіку, а саме збільшиться обсяг кредитування, зменшиться доларизація економіки, відбудеться зростання ВВП, здійсниться регулювання великого обсягу готівки,яка йде поза банками.
В той час замовчується той факт, що при вкладанні коштів на банківські рахунки, хоча б на один день, збільшуються доходи банку, оскільки банк користується коштами клієнтів і получає дохід від їхнього обороту, також банки отримують непоганий дохід за банківські операції при перерахунку коштів з одного рахунку на інший.
Контроль за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари та послуги покладається на органи податкової служби. Та ж податкова служба в кінці кожного року буде вимагати пояснення нових власників нерухомого майна, щодо шляхів одержання доходів,якщо кошти не були задекларовані.
За порушення правил безготівкових перерахунків накладається штраф згідно ст.. 163-15 Кодексу про адміністративне правопорушення у розмірі від ста до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян для фізичних осіб - підприємців, посадових осіб юридичної особи. Повторне притягнення до відповідальності за даною статтею обійдеться правопорушникам штрафом у розмірі від п’ятисот до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Але варто зауважити, що у даній статті кодексу про адміністративне правопорушення нічого не вказано про притягнення до відповідальності фізичної особи.
Таким чином новий шлях «розвитку безготівкового ринку» сприятиме лише збагачення банківської системи і стане додатковими обтяженнями для звичайних людей.
Варто знати:
На сайті Офіційного інтернет-представництва Національного банку України www.bank.gov.ua у розділі "Банківський нагляд" можна знайти інформацію щодо діяльності та фінансового стану банків України, на підставі якої можна зробити висновок стосовно надійності того, чи іншого банку.