Вікна можуть слугувати своєрідним бар’єром від ударної хвилі. Тож якщо їх правильно обрати та укріпити зсередини, вони можуть не розлетітись на друзки від детонування снаряду неподалік будинку та захистити таким чином мешканців оселі.

Читайте також Швидко, але чи надійно: розкриваємо головні переваги та недоліки модульних будинків

Наразі це питання дуже актуальне для українців, адже через цинічний напад Росії та щоденні ракетні атаки пошкоджені тисячі будинків. Завдяки Дії влада розпочала облік постраждалої нерухомості та розробляє процедуру відшкодування за зруйноване майно. Долучається до цього процесу і свідомий бізнес, який розуміє, наскільки важливо не зволікати із відбудовою країни.

Також у рамках спецпроєкту Vulkan Casino спільно із 24 Каналом інформує українців про найактуальніші теми сьогодення. У новому випуску – укріплення і ремонт віконних шибок в умовах війни та чому це так важливо.

Як зміцнити віконні шибки самотужки

На жаль, уламки від розбитих вибуховою хвилею шибок несуть не меншу загрозу, ніж сам снаряд. Після детонування неподалік будинку шматочки скла на великій швидкості потрапляють у житло та можуть завдати людям травми різного ступеня важкості та навіть пошкодити життєво важливі органи. Саме тому під час повітряних тривог чи інших загроз, які несе війна, рекомендують триматись подалі від скляних вікон і дотримуватись правила "двох стін".

Відтак укріплені шибки у квартирі чи будинку за певних обставин можуть навіть врятувати людські життя. Українцям, особливо тим, хто живе у прифронтових регіонах або ж у населених пунктах, де точаться активні бойові дії, варто звернути увагу на це та невідкладно подбати про міцність своїх вікон.

Краще не використовувати для укріплення малярний скотч / Фото Shutterstock

Слід врахувати, що не лише скляні вікна варто укріплювати. Склопакет хоч і не такий крихкий, але також може ввігнутись, деформуватись або ж взагалі потрощитись.

Тож як пластикові, так і дерев’яні вікна потрібно зміцнити, використовуючи популярні матеріали. Найкраще клеїти їх суцільно, смужка біля смужки, тоді укріплення буде справді ефективним, або ж сніжинкою чи хрест на хрест, залишаючи мінімальну відстань між клаптиками застосованого матеріалу.

Найчастіше у мережі радять використовувати скотч, ізострічку, тканину, папір та газети. Розглянемо переваги та недоліки кожного з них.

 1. Скотч

Це, мабуть, найпопулярніший матеріал для укріплення вікон. Та варто врахувати кілька нюансів. Зокрема, не рекомендуємо обирати жовтий малярний скотч. Його головна перевага – швидкість клеєння та здирання. Проте такий скотч не буде надійним захистом для вашого вікна, а тому не впорається зі своєю ключовою функцією – захистом від ударної хвилі.

Кращим за характеристиками є звичайний скотч. Його структура міцніша, він чудово фіксується та створює ефективну плівку, яка в разі вибухової хвилі здатна утримати удар та зменшити кількість уламків.

Укріплення вікон / Фото Shutterstock

Ще надійнішим буде армований скотч. Ця клейка стрічка має текстильне волокно у своєму складі, а тому зможе краще протидіяти ударній хвилі. Армований скотч є у будівельних крамницях, за звичайних умов його використовують для герметизації тріщин чи швів.

Варто розуміти: навіть найміцніший скотч не зможе врятувати вікно від пошкодження, якщо епіцентр вибуху буде надто близько. Проте цей матеріал допоможе стримати скло чи склопакет, відтак він не розлетиться дрібними шматочками та не завдасть шкоди, а буде триматись великим пластом.

 1. Тканина

Цікаво, але тканина, розрізана на смужки, буде за ефективністю такою ж як армований скотч. Та щоб її застосувати для зміцнення вікна, потрібно докласти трішки зусиль і часу. Зокрема:

 • знайти бавовняну канину (постільну білизну, якою ви вже не користуєтесь тощо);

 • нарізати смужки до 2 сантиметрів у ширину;

 • приготувати клайстер: для цього потрібно закип’ятити 0,5 літра води, додати туди заздалегідь розведене борошно у холодній воді (пропорції 0,5 до 1 склянки). Проварити суміш до появи перших бульбашок та після охолодження процідити через марлю, щоб не було грудочок;

 • в’язкий клайстер нанести на смужки тканини, використовуючи малярний пензлик. Вологу тканину наклейте на вікно, обов’язково захоплюючи раму;

 • клеїти стрічки потрібно хрест на хрест, або ж сніжинкою, а коли процес завершите, варто залишити все на вікні до повного висихання.

Процес укріплення шибок таким способом потребує часу, проте він є досить ефективним. Застиглі клаптики тканини настільки міцно прилипають до вікна, що стануть хорошим захистом в разі потреби. Віддерти смужки з клайстером можна тільки після того, як заздалегідь розмочити їх теплою водою.

 1. Папір або газета

Без сумніву, одним із найдешевших методів укріплення вікон є папір або газета. Адже у кожному помешканні можна знайти всі необхідні матеріали.

Проте ніякого захисту для шибок цей спосіб не має: при ударній хвилі папір швидко рветься, а друзки від вікна розлетяться по помешканню. Тож, відтворюючи ці лайфхаки з мережі, ви лиш змарнуєте свій час на поклейку клаптиків газети на вікна та згодом чистку шибок.

 1. Інші матеріали

Для захисту історичних будівель часто використовують мішки, наповнені піском або землею. Це найбільш ефективний спосіб вберегти помешкання від руйнування. Все тому, що мішки, укладені із зовнішнього боку вікна, стають своєрідним щитом, а відтак захищають мешканців, які знаходяться всередині, від ударної хвилі. Цей метод укріплення вікон може пригодитись власникам приватних будинків, але не квартир.

Ще одним популярним способом зміцнити вікна є фанера чи дошка. Деревина приймає удар в разі вибуху, а скло не вилітає в помешкання.

Укріплення вікна дерев’яною дошкою / Фото Shutterstock

Та хоч ці матеріали є досить надійними для захисту шибки, вони мають і значний недолік. Як і укріплення мішками з піском, деревина буде повністю затуляти вікно, тому в кімнаті у будь-яку пору доби буде темно.

Що робити, якщо вікна пошкоджені

Укріплення будь-яким ефективним способом допоможе вберегти помешкання та людей від ударної хвилі. Та якщо снаряд влучить надто близько до будівлі, ці методи можуть не спрацювати.

Тож якщо так сталось, що ваші вікна пошкодились внаслідок бойових дій, спробуйте оцінити рівень поломки та полагодити конструкцію самотужки. Для цього можна використати фанерний лист.

Важливо Як отримати відшкодування на відбудову житла: поради для українців

Зокрема, якщо пошкодилось вікно з дерев’яними рамами, потрібно:

 • акуратно зняти штапики – вузьку планку, яку встановлюють для закріплення скла. Для цього легенько підважте його в пазу між рамою, використовуючи плоску викрутку, в разі її відсутності в помешканні – кухонний ніж;

 • заміряйте внутрішню стулку і відніміть кілька міліметрів у кожну сторону від фактичного розміру;

 • відріжте фанерний лист відповідно до замірів;

 • зафіксуйте його замість шибки. Якщо ви не плануєте заміну вікна найближчим часом, тоді скористайтесь штапиками. Та у випадку, коли такий ремонт є тимчасовим рішенням, встановіть фанерний лист без штапика, не до кінця забиваючи цвяхи.

Крім цього, розбите скло можна замінити тканиною, однак це не найкращий вибір, адже холод з вулиці безперешкодно потраплятиме в помешкання.

Більш ефективним буде полікарбонат, який використовують для зведення теплиць, оранжерей чи зимових садів. Цей матеріал за своєю структурою міцний, він витримує удари та вибухову хвилю. Також полікарбонат не горить, проте плавиться, виділяючи при цьому токсини, тож із його використанням варто бути обережними.

Вікна можна полагодити завдяки полікарбонату / Фото Shutterstock

Водночас заміна металопластикових вікон – завдання непросте. Тому краще викликати майстра, який професійно зможе зробити це. Як тимчасове рішення замість склопакета варто використати спеціальну будівельну плівку.

Щоб її прикріпити до пластикового вікна, потрібно:

 • знайти тоненький шпатель або ніж;

 • зняти штапик, після чого – склопакет чи його залишки;

 • виміряти розміри вікна та вирізати плівку за шаблоном. Щоб зменшити втрати тепла у помешканні, складіть її вдвічі;

 • накласти плівку на раму та, притримуючи рукою, зафіксувати штапик. При цьому не варто натягувати плівку;

 • молоточком легко підбийте штапик, якщо він туго заходить на своє місце.

Така конструкція допоможе тримати тепло в оселі. Та варто бути готовими, що звукоізоляції в цьому випадку не буде, тож, перебуваючи у квартирі, ви зможете добре чути усе, що відбувається за вікном.

Читайте також Дров'яні печі – альтернативне джерело тепла: як їх обрати та на що звернути увагу

З часом усі українські оселі будуть відбудовані. А поки ми тільки починаємо цей процес, варто згуртуватись, щоб якнайшвидше повернути домівки мільйонам переселенців.