Врятувати нас зможуть виключно ті, хто пішли на передвиборчі перегони. До слова, часто це ті самі люди, що досі писали нам закони й мали б відповідати за їх дотримання.

Як на Харківщині нахабно розкрадають десятки гектарів лісу – читайте у матеріалі 24 каналу.

Але є й такі, хто має змогу проявити себе вперше. Втім, граблі неприкритого популізму вони обирають ті самі – дешевий газ, низькі тарифи на комуналку, долар по 8, і екологія. Екологічні експерти повідомили, що до них вже звертаються політичні сили з проханнями пропрацювати екологічні напрями їхнього популізму, тобто передвиборчих програм.

Екологічна турбота політичних партій – це не є погано. Навпаки, це похвально. Але біда в тому, що мало хто дійсно збирається дбати про екологію. А це вже маніпуляція. З соціально-економічними маніпуляціями ясно – політики прагнуть подарувати нам "сите" життя вже завтра в обмін на наші голоси.

Але чому українці стають жертвами екологічних маніпуляцій? Тому що це психологічне "гладінню самого себе по голові". Екологія – такий щит – "Я хороший. Я дбаю про довкілля". Як найпростіше підтримати екологію? Правильно, натякають політики – виберіть тих, хто пообіцяє зробити це за вас. А далі можна нічого й не робити, головне – пообіцяти.

Хто маніпулює на темі екології?

Тема пафосного і безрезультатного піару на екологічних проблемах для нашої політики не нова. У 1998 році "Партія зелених" прийшла в парламент на хвилі голосних заяв про екологічне відновлення України. Але їхні лозунги були повністю популістичні.


"Партія зелених"

За оцінкою британського політолога Ендрю Вілсона, партія була "притулком для олігархів, а не "Партією зелених": у її виборчому списку більшість – бізнесмени.

Для власне екології України вони так нічого не зробили. Ділити крісла і портфелі, а також контролювати дотримання екологічних норм – вигідніше. А той факт, що на екології можна заробляти нечувані статки у власну кишеню, успішно довів колишній очільник державної екоінспекції України Андрій Заїка. У нього нарахували майна на 27 мільйонів, які він не заробив.

Як живе найбагатший екоінспектор України: статки, які шокують – читайте у матеріалі 24 каналу

заїка
Андрій Заїка

Як подолати екологічні проблеми в Україні?

Турбота про екологію на "найвищому рівні", дійсно, мала б вестися силами законодавців. Шкідливе виробництво, екологічна відповідальність промисловості, контроль вирубки лісів і збереження біорізноманіття – все це не під силу простій людині.

Але якраз ці питання тісно переплітаються з бізнес-інтересами Тому подолання екологічних негараздів має бути системним і виваженим. Завали сміття не подолати одним законом на дві сторінки. Вирубані ліси не виростити лише постановою. Загублене в металургійних регіонах довкілля не відновити новим податком.

Проста аналогія – можна знизити тариф на газ вдвічі. Але тоді недостачу має хтось заплатити. Бюджет, наприклад, тобто – ми з вами. І можна зобов'язати бізнес платити великий екологічний податок, а за ці гроші – захищати довкілля.

Але тоді бізнес перегляне свою діяльність, реструктурує її, і або споживачі товарів та послуг заплатять цей екологічний податок, або бізнес перестане працювати. Тоді податків не буде ніяких. І екологія нічого не отримає, звісно.

Які методи використовують політики для маніпуляції на виборах – читайте у матеріалі 24 каналу

Наприклад, у програмі партії "Сила людей" обіцяють сучасні механізми утилізації сміття, збільшення частки "зеленої енергетики", будівництво житла та промислових об'єктів у гармонії з природою. Подібні обіцянки ми чули вже не раз. Але над усім цим вже працює законодавчий апарат.

Не все йде лекго й швидко. І роботи для екоекспертів – на роки, якщо не сотні років, наперед. Однак ми гармонізуємо українське законодавство з європейським і світовим. До прикладу, Україна долучилася до Паризької кліматичної угоди. Ми затвердили порядок здійснення державного моніторингу вод, що відповідає директивам Європейського Союзу.

Ми впроваджуємо законодавство для цивілізованого поводження з відходами. А "зелена енергетика" в умовах чинного "зеленого" тарифу так і зовсім почуває себе чудово. Тому найчесніше, що під час агітації можуть зробити політичні сили – пообіцяти, що вони продовжуватимуть політику турботи про екологію і вестимуть її з прив'язкою до реального життя.

А гасла на кшталт "Ми будемо, ми розпочнемо…" – це маніпуляція. Ота сама: "Оберіть мене і більше ні про що не думайте". Як захиститися від маніпуляцій? Як мінімум – проглянути програму кандидата, партії й проаналізувати її.