В інклюзивних класах державної школи вчитель має асистента. Останній допомагає з навчанням саме дітям з особливими освітніми потребами. Втім, він не зобов'язаний підтримувати малечу поза уроком. Тому, якщо дитина потребує сторонньої допомоги, то батькам варто про це подбати.

Читайте також: Освітня реформа: як зміниться ставлення вчителя до учня

"Асистент вчителя входить в штат розпису загальноосвітнього закладу, то асистент дитини може бути забезпечений або за рахунок батьківських коштів, або за рахунок соціального супроводу, закладів соціального захисту населення", – розповіла в.о. начальника відділу інклюзивної освіти Міністерства освіти Юлія Дмитрієва-Заруденко.

Експерти ж наголошують: наразі держава не готова забезпечити постійного помічника дитині, яка його потребує.

Міністерство соціальної політики навіть розробило такий проект. Але в нас є Міністерство фінансів, в якому кажуть, що грошей нема,
– зазначила консул Міжнародної асоціації Аутизм – Європа Інна Сергієнко.

Та попри нюанси, закону про інклюзивну освіту експерти радіють. Раніше школи впроваджували інклюзію за власним бажанням. Тепер це повинні робити, за потреби, всі.

Столична 184-а школа відкрила інклюзивні класи ще до прийняття закону – 8 років тому. Сьогодні їх там 17. Там навчаються 46 дітей з особливими потребами. Нещодавно в школі також з'явилась логопедична кімната.

Читайте також: Як український кулінар Євген Клопотенко реформує стару систему харчування в школах

Втім, як виявилось, не всі люди підтримують ідею інклюзивної освіти в школах.

В минулому році батько прийшов. І коли дізнався, що буде дитина з приводу інклюзивної освіти, він сказав: "Ми не хочемо, щоб моя дитина ходила в цей клас, і ми хочемо забрати документи",
– поділилась директор школи № 184 Алла Мішина.

У будь-якому разі в сфері освіти з прийняттям закону почалися значні зміни. Зокрема, підвищення фахового рівня педагогів, відкриття інклюзивно-ресурсних центрів, які надаватимуть дітям корекційну допомогу. Малі українці отримуватимуть освіту за індивідуальною програмою розвитку. Також збільшення фінансування: якщо цьогоріч на цю сферу передбачали 200 мільйонів гривень, то на наступний рік – близько 500 мільйонів.