Вперше в історії у Брюсселі говорили не про поповнення європейської сім'ї, а про "розлучення". Не виключено, що для представників Великої Британії зустріч у стінах Європарламенту може стати останньою.

Наші британські друзі висловили свою думку на основі загального виборчого права. І очевидно, її потрібно поважати. Демократія – є демократія, – сказав Президент Єврокомісії Жан Клод Юнкер.

Слова Юнкера ініціатори від’єднання зустріли оваціями. Та голова Єврокомісії швидко нагадав політикам, що в цих стінах вони не надовго.

"Це ви востаннє тут аплодуєте. Я взагалі здивований вас тут бачити. Ви боролись за те, щоб покинути Євросоюз, британський народ вас підтримав. Що ви тут робите?" – сказав він.

Ці слова найперше були адресовані Найджелу Фарраджу – головному британському євроскептику. Саме він заварив кашу із референдумом. Й у підсумку поставив під загрозу існування цілого Євросоюзу.

Доброго ранку! Коли 17 років тому я прийшов сюди і заявив, що хочу почати кампанію про вихід Великобританії із Євросоюзу – ви з мене сміялися. Мушу сказати, тепер ви не смієтесь! Я хочу зробити одне передбачення – Великобританія не останній член, що покине союз!
– сказав Фарадж.

Виступ Фараджа кілька разів переривали гулом, а дехто навіть назвав його брехуном та звинуватив у використанні нацистської пропаганди. Та це не дуже засмутило євроскептика. Уже в кулуарах Європарламенту Фарадж виправдовувався – мовляв псувати стосунки з ЄС не планує.

Однак про такі перспективи можна посперечатися. Ангела Меркель, як і інші європолітики дали зрозуміти – розлучення з ЄС не обійдеться без наслідків.

"На саміті чітко натякнуть – спільний ринок – лише для членів союзу. Після того, як ви його покидаєте, ви втрачаєте свободу переміщення капіталу, товарів, послуг і персоналу. Ось і все", – директор Центру європейських політичних досліджень Карел Ланн.

Голова Єврокомісії закликав Лондон не відкладати запуск виходу у довгий ящик. Мовляв, невизначеність шкодить політичному й економічному середовищу. А біржі й без того лихоманить уже другий тиждень. Для цього Лондон має офіційно активувати 50-ту статтю Лісабонського договору.

Після офіційного початку виходу процес переговорів може тривати до двох років. Скоріш за все він розпочнеться у жовтні, коли Девід Кемерон складе свої повноваження.

Увечері обговорювати долю ЄС окрім євродепутатів на екстрений саміті з’їхалися й очільники Євросоюзу. Ключові питання, що мають вирішити – як зберегти ЄС, уникнути правового вакууму після виходу Британії та повернути довіру європейців.

Читайте також: Туск назвав головну умову для виходу Британії з ЄС

Нагадаємо, за результатами референдуму, який пройшов 23 червня, майже 52% британців проголосували за вихід королівства з Євросоюзу. 48% виступили за збереження країни в ЄС. Європарламент 28 червня ухвалив резолюцію, яка закликає негайно запустити процедуру виходу Великобританії з Євросоюзу.