"Я нев’їзний на той бік (на окуповані території Донбасу). Але говорити з населенням "ЛНР" і "ДНР" я міг з українського боку, коли вони в’їжджають. Комунікація з Українською державою у них є – у вигляді солдатів на пропускних пунктах. І це дуже негативне обличчя країни", – розповів в інтервю виданню "Апостроф" історик, філософ, старший науковий працівник Інституту Кеннана при Міжнародному науковому центрі ім. Вудро Вільсона Михайло Мінаков.
Читайте також: Будемо нарощувати темпи, – Криклій про цифри і плани на відновлення Донбасу
За його словами, з одного боку, ідея уряду – "ми не можемо там створювати постійні нормальні умови для перетину, все принизливе і погане". А з іншого боку, люди, які щодня проходять і фізично переживають зустріч з Українською державою, повертаються на ту територію з новим досвідом зневаги і нелюбові.
Нам треба працювати з цими громадами і в Криму, і на окупованих територіях, і підтримувати різні способи. А це означає – або часткова (soft), або повна реінтеграція,
– зазначив Мінаков.
Що передбачає часткова реінтеграція окупованих територій?
На думку Мінакова, часткова реінтеграція територій – це те, що молдовани робили останні 10 років з непідконтрольною територією у Придністров’ї.
"Це другий сценарій, коли через торгівельні, соціальні зв’язки, через силу і привабливість євроінтеграції поволі підтягуєш молодь, старше покоління, як найуразливіші групи населення, на свій бік. Поки що це не змінює політичне несприйняття одне одного. Але в ідентичностях це трохи поліпшило стосунки між придністровцями і більшою частиною Молдови", – пояснив історик.
Що передбачає повна реінтеграція окупованих територій?
Чи у спосіб плану Штайнмаєра, чи якогось нового, повна реінтеграція передбачається через певні поступки.
"І от де та межа компромісу, заради чого ми готові піти на реінтеграцію – це питання до лідерів. Тут жодне рішення не буде популярним", – переконаний Мінаков.
Читайте також: Якщо Україна підпише щось по Штайнмаєру, відразу почнеться процес зняття санкцій, – політолог