За три дні до дефолту Президент Росії Борис Єльцин у телезверненні до росіян запевнив, що дефолту не буде, а рубль міцний і падати не збирається. А вже 17-го серпня влада відмовилася штучно підтримувати курс рубля, відпустивши його у вільне плавання.
Причини дефолту — непродумана економічна політика російської влади, світове падіння цін на енергоресурси та величезна кількість багатомільярдних кредитів, які велика країна просто не здатна була обслуговувати. Для того, щоб гасити відсотки за попередніми кредитами, влада Росії брала нові.
Одразу ж після оголошення дефолту курс долара зріс в 1,5 рази — з 6 до 9,5 рублів. Банки моментально перестали видавати росіянам заощадження.
В результаті девальвації та падіння виробництва внутрішній валовий продукт Росії скоротився втричі — до 150 мільярдів доларів — і став меншим, ніж ВВП Бельгії.
Росія перетворилася на одного з найбільших боржників у світі. Її зовнішня заборгованість збільшилася до 220 мільярдів доларів. Ця сума в 5 разів перевищувала всі річні доходи казни і становила майже 147% ВВП.
Читайте також: День в історії. Розпочалася війна між Росією та Грузією
Російський дефолт негативно вплинув на сусідні країни. Адже експорт російських товарів закордон різко скоротився. Через це девальвацію валют були вимушені оголосити Україна та Казахстан, стався обвал на фондовому ринку США, а в Молдові, Білорусі та балтійських країнах уповільнився розвиток економіки.
З дефолту Росія змогла вийти завдяки зміні уряду та кардинальному перегляду економічної політики. Криза 1998 року, в кінцевому результаті, сприяла розвитку усіх галузей російської економіки.
Втім, більш ніж на десятиліття росіяни втратили довіру до банків та до обіцянок уряду.