Дивовижна природа і приголомшлива чистота. Цим найперше вражає Швейцарія, але ще 30 років тому країна була за крок до екологічної катастрофи, а зараз серед лідерів із переробки побутових відходів.
Система працює завдяки державі, яка налагодила сміттєпереробний бізнес. Але основний рушій громадяни. Кожна непотрібна річ має шанс на друге життя. Електроніку можна повернути у магазини.
Одяг і старі меблі віддати бідним. А сортування сміття доведене майже до автоматизму. Харчові відходи, папір, пластик, консервні бляшанки, батарейки, навіть масло для всього свої контейнери. Все, що не "вписується", у спеціальний пакет.
Сміття можна і не сортувати. Але за це штраф, але у швейцарців навіть думки такої не виникає.
Цінність побутових відходів ще у 40-х роках минулого століття зрозуміла також Швеція. Саме тоді там з'явилися перші сміттєпереробні заводи. Тут сміття є джерелом світла і тепла.
Читайте також: Цифра дня: українські сміттєзвалища займають площу Данії
Переробка відходів в енергію набрала таких масштабів, що Швеції навіть бракує власного сміття. І країна забирає його у сусідів.
Небезпечні залишки після переробки повертають назад у Норвегію. Із власних же відходів на звалища йде лише 1%. Та, власне, що таке сміттєзвалища, шведи вже майже забули. На місці деяких старих полігонів тепер парки.
Радикально зі сміттєвою проблемою бореться і сусідня Польща. Три роки тому там ухвалили закон, який поклав край нелегальним сміттєзвалищам і змусив людей сортувати сміття, яке після цього везуть на переробні заводи.
Щомісяця поляки платять податок за вивезення і утилізацію відходів. Ті, хто не хоче сортувати сміття, платить більше.
Цей процес навіть назвали "сміттєвою революцією". Поки що у переробці Польща відстає від інших країн Європи, та схоже це лише питання часу.