Охочих послухати коментар від України – так назвали виступ українського президента в розкладі Мюнхенської конференції – набралося заледве півзали. Більшість учасників форуму, схоже, обрали дискусію про технології, яка відбувалася у той же час.
Читайте також: Німеччина захищає РФ та ситуація на Донбасі: чим відзначився другий день конференції в Мюнхені
Жодна інша країна в світі одночасна не протистояла зовнішній агресії та впроваджувала найбільші реформи, які коли-небудь проводила моя нація за всю свою історію. І ми продовжимо шлях реформ, включно з моєю вимогою, як президента, ухвалити закон про Антикорупційний суд,
– заявив Петро Порошенко.
Президент із прапором ЄС у руках розповідав про європейські прагнення України та хизувався реформами. За два дні конференції він встиг зустрітися з генсеком ООН Антоніо Гуттерішем, очільником НАТО Єнсом Столтенбергом, про гроші для України поговорив із Президентом Єврокомісії Жан-Клодом Юнкером, Терезі Мей подякував за участь Британії в спільних навчаннях і порадився з головою Пентагону Джеймсом Меттісом. Той рішуче заявив: США підтримують Україну і санкції з Росії знімати не планують.
Водночас німецький міністр закордонних справ Зігмар Габріель так не вважає. Переконує, санкції можуть послабити після запровадження миротворчої місії на Донбасі.
Санкції і блакитні шоломи на сході України – головні теми українських обговорень в Мюнхені. Фонд екс-керівника НАТО Андреса Фога Расмуссена, а нині радника Порошенка, представив доповідь про миротворчу місію. Там підрахували: потрібно 20 тисяч миротворців і 4 тисячі поліцейських. Якщо ж Росія проти контингенту з країн НАТО, військові приїдуть з 11 країн поза блоком, зокрема, зі Скандинавії і Латинської Америки і навіть Казахстану. Спершу мають відвести війська, а от місцеві вибори можна проводити тільки після повного розгортання місії.
Читайте також: Порошенко натякнув, що США надасть Україні "далеко не тільки" "Джевеліни"
Український міністр закордонних справ Павло Клімкін з деякими формулюваннями доповіді не погодився, але в цілому назвав прийнятною.
Росія залишає Донбас, а міжнародна спільнота заходить. І поступово бере під контроль всю територію, разом із лінією зіткнення і кордоном між Україною та Росією. Іншої послідовності в цьому процесі не може бути,
– зазначив Павло Клімкін.
Глава українського МЗС часу не гаяв, зустрівся з російським колегою Лавровим. Обіцяв поговорити про обмін політв'язнями, але після годинної зустрічі результатами ділитися з пресою відмовився. Після переговорів з представником Держдепу по Україні Куртом Волкером міністр був більш оптимістичний. Українські нардепи, які теж поїхали на конференцію, підтверджують, він робить чи не найбільше для введення миротворців і розв'язанні ситуації на Донбасі.
"Курт Волкер у своїй позиції чітко говорить, що єдиним можливим інструментом тиску на Росію можуть бути саме санкції і подальша ізоляція", – розповіла народний депутат України Світлана Заліщук.
Читайте також: У Росії відзначалися їдким коментарем про демонстрацію Порошенком прапора з Авдіївки
Конфлікт в Україні досі називають каменем спотикання у відносинах Росії і Заходу. Але, очевидно, в європейському порядку денному він далеко не першочерговий.
Нагадаємо, що у Мюнхені пройшов другий день безпекової конференції. Під час ланчу, присвяченому українському питанню, міністр закордонних справ Канади Христя Фріланд заявила, що реформи в державі повинні впроваджуватись не для Заходу чи МВФ, а для покращення ситуації в країні. Впроваджуємо зміни для народу, а не для міжнародних партнерів – відповів їй трохи згодом Порошенко.
За два дні конференції гарант зустрівся з генсеком ООН Антоніо Гуттерішем, очільником НАТО Єнсом Столтенбергом, Головою Пентагону Джеймсом Меттісом.