Про це 24 каналу розповів військовий експерт Олег Жданов.

Читайте також: Угробили, познімали навіть унітази – командувач ВМС про стан захоплених кораблів

Як зауважує Жданов, є пробоїни, завдані російською 30-міліметровою автоматичною гарматою. Як би росіяни не заварювали і не замазували пошкодження, приховати їх неможливо. За словами експерта, наші фахівці мають провести експертизу і скласти акт технічного стану. Плюс порахувати простій і моральну шкоду за захоплення. І цю суму виставити в якості претензії Росії через Міжнародний морський суд.

Росія, як завжди, влаштовує цирк навіть із самої передачі кораблів. Вони вибрали точку для передачі у відкритому морі. Нейтральні води. Росія могла зажадати від представників України підписати акти, що судна передані в справному технічному стані і повному комплекті,
– підкреслює Олег Жданов.

Читайте також: Нормандська зустріч: чому Путін погодився і які умови висуватиме Росія

Експерт зауважує: вся електроніка на цих суднах – американські радіостанції дальнього радіусу дії, і аналогів яких точно немає в Росії – сто відсотків зняті.

Потрощили чи ні нутрощі катерів – скажуть фахівці. Але треба перевірити на наявність міновибухових пасток. Після ремонту судна можуть поставити знову в стрій. Але є інформація, що росіяни могли підрізати основні несучі конструкції. І катера не підлягатимуть відновленню,
– зауважує Жданов.

Куди прямують українські кораблі: дивіться відео

Захоплення і повернення українських кораблів: головне

  • 25 листопада 2018 року у районі Керченської протоки прикордонний корабель Росії протаранив буксир українських військових. РФ звинуватила судна ВМС у тому, що вони неправомірно увійшли в тимчасово закриту акваторію територіального моря РФ і прямували до Керченської протоки.
  • Тоді ж агресор захопив 2 українських кораблі та взяв в полон 24 українських моряків. Їх згодом арештували в окупованому Криму та вивезли до московських СІЗО.
  • У травні Міжнародний трибунал ООН з морського права зобов’язав Росію негайно звільнити полонених моряків і захоплені судна "Бердянськ", "Нікополь" та "Яни Капу". Проте цього так і не відбулося.
  • 7 вересня РФ та Україна провели обмін утримуваними, під час якого на Батьківщину повернулися 24 військовополонені моряки.
  • Вранці 18 листопада Росія таки повернула Україні військові кораблі "Бердянськ", "Нікополь" та буксир "Яни Капу". Передача пройшла у відкритому Чорному морі.
  • Кремль переконує, що передача ніяк не пов'язана з рішенням Міжнародного трибуналу ООН та запланованим на 9 січня самітом нормандського формату.
  • 20 листопада Росія передала Україні кораблі "Бердянськ", "Нікополь" та "Яни Капу", що були захоплені у листопаді 2018 року біля Керченської протоки. Вони у супроводі спецтехніки пливуть у порт Очакова.