Що впливатиме на курс валют та яким він буде в 2020 році, – журналістка 24 каналу дізналась у експертів.

Надмірна перестраховка

Міняти чи не міняти гривні на долари або євро – це питання актуальне для багатьох українців останні кілька місяців. З одного боку всі бояться різкого стрибка валют, а з іншого – вона мало не щодень дешевшає. Тож не всі розуміють, чого чекати від того ж долара в 2020 році та взагалі що відбувається з гривнею.

До теми: Бюджет-2020: який курс долара заклали в держбюджет

На думку радника президента та члена наглядової ради Міжнародного Фонду Блейзера Олега Устенко, тренд, який ми побачили протягом останніх кількох місяців, коли йшло різке укріплення гривні, – не дуже хороший.

По-перше, це проблема для українських експортерів. Не потрібно забувати – українська економіка експортно орієнтована. Половину нашого валового внутрішнього продукту ми отримуємо за рахунок експорту товарів. Якщо ревальвує наша грошова одиниця, то послаблюються конкурентні позиції українських експортерів. Варто зауважити – вони й так ослабли, приміром, по металургам. Це було чітко видно: протягом поточного року ціни на світових сировинних ринках по металу знизились майже на 20%, тобто по ним нанесений удар. Знову ж, це значна частка українського експорту.

Що говорять експерти про курс валют, дивіться тут:

Курс, який ми бачимо зараз, крім усього іншого, є похідною від занадто великого переляку, що панував у Нацбанку і який був достатньо серйозно мотивований, – вважає Олег Устенко.

Таке занепокоєння в НБУ спровокували вибори. В 2019 році Україна проходила два піки політичних циклів, на кожному з них активно поширювалась інформація, мовляв, зараз ситуація абсолютно розхитається, курс піде у захмарні величини, інфляція теж. Таким чином, НБУ, власне як й інші економічні агенти, мав усі підстави побоюватись. І, ось, вони вижимали скільки можна монітарну політику, довівши облікові ставки мало не до 20 % протягом року.

В Нацбанку дуже боялись інфляційної та курсової розкрутки. Вони займали дуже консервативну позицію і пропустили той момент, коли треба було робити послаблення, адже перебували в логіці можливого погіршення,
– пояснює Устенко.

Щоправда, НБУ пішов на достатнє пом'якшення своєї монітарної політики: облікова ставка останній раз була знижена на 2% і вона перебуває на рівні 13,5%. НБУ оголосив, що вони, з певним часовим проміжком, почали більше викуповувати валюти з ринку. Це так і є.

Важливо: Нацбанк за один день закупив рекордні 700 мільйонів доларів: причини та деталі

Водночас, експерт переконує, що через деякий час ми побачимо певне корегування курсу валют. На його думку, таким чином НБУ продовжуватиме стратегію, пов'язану з пом'якшенням монітарної політики протягом наступного року. Як наслідок, облікова ставка НБУ буде доведена до 8-9% на кінець наступного року.

"Це є ознакою того, що йде пом'якшення на фоні активного чи можливого збільшення лімітів з викупу валюти Нацбанком на міжбанківському валютному ринку тому наступного року курс може бути в межах 26 гривень," – додає Олег Устенко.

курс валют за незалежної України, курс валют з 1996 по 2019 роки
Як змінювалась валюта за часів незалежності України / Інфографіка 24 каналу

Фінансово стабільний 2020?

Щодо курсових прогнозів, експерти відштовхуються від державного бюджету, де на 2020 рік зазначений показник у 27,5. Хоч, у проєкті кошторису, який подавався до першого читання, прогнозували курс на рівні 28,2.

Це той приблизний вектор на який орієнтуються в бюджетній політиці. Інших орієнтирів для прогнозів зараз просто не може бути. Те, що останніми місяцями відбувається з гривнею – це її аномальне зміцнення, абсолютно не відповідає ні економічній ситуації в країні, ні фінансовому стану,
– пояснює економіст Андрій Новак.

Щодо наступного року, то "закачування" валюти за статтею, яка була цьогоріч – облігації внутрішньої державної позики (ОВДП) – не буде. А якщо вона й буде, то не такою активною.

Варто знати: Ринок землі та "антиколомойський" закон: у Нацбанку назвали ключові вимоги МВФ

На користь цієї версії Олег Устенко називає кілька основних аргументів: передовсім, вже відбулось зниження ставок. Останнє розміщення, яке робилось по ОВДП за ставкою 10,9% по 4-річному розміщенню. Це адекватно низька ставка, яка була нехарактерною в Україні останні роки, по гривні. Не кажучи про єврооблігації ОВДП, хоч вони й короткотермінові, але були розміщені менше ніж під 3% річних. Вони були короткотермінові, але все-одно це теж достатньо низька дохідність. Тому такої великої "закачки" спекультивної валюти – не буде.

прогноз курса на 2020, курс валют 2020, скільки коштуватиме долар в 2020
Експерти не прогнозують різких стрибків валютного курсу / Фото 24 канал

Професор, ректор Міжнародного інституту бізнесу, Олександр Савченко також вважає, що НБУ має суттєво зменшити облікову ставку до 10%, або й до 7 чи й 6,5% – це буде нормальна ставка. Така ставка є позитивною, за мінусом інфляції.

Чекаю на зменшення облікової ставки, відповідно Мінфін знизить дохідність ОВДП. Якщо вони це зроблять, гривня перестане посилюватись і навіть трошки послабне та повернеться до позначки 24-25 гривень за долар,
– прогнозує Олександр Савченко.

Потім все залежатиме від політики НБУ та уряду, яку вони проводитимуть наступного року. Якщо вона буде незмінною, гривня продовжуватиме посилюватись кілька тижнів, потім можна чекати якихось кризових явищ. Може відбутись невеличкий обвал гривні до 27 гривен за долар. Такий сценарій теж є.

Цікаво: Коли зарплати в Україні зможуть наздогнати польські

"В мене поки два сценарії: один здоровий і тоді я прогнозую курс гривні на 2020 рік в межах 25-26 гривень за долар. Другий нездоровий – якщо уряд та НБУ продовжуватимуть неадекватну політику. В такому випадку може бути обвал до 27-28", – резюмує Олександр Савченко.