“Я дуже сподіваюся, що протягом двох місяців ми зуміємо впровадити це в життя. Будемо йти поетапно, тому що досить складний процес, для того щоб наші компанії, які завозять в Україну це, змогли перелаштуватися, і люди не відчули якогось дефіциту в миючих засобах”, - сказав міністр екології та природних ресурсів України Микола Злочевський.
На сьогодні більшість країн Європи вже відмовилися від побутової хімії з вмістом фосфатів. Адже очисні споруди з ними не справляються.
“1 грам триполі фоосфата натрія, який міститься в миючих засобах, спричиняє ріст 10 кілограмів водоростей. Якраз продукт їхньої життєдіяльності і є сірководень, більш того, він пригнічує кисень, гине все, що є в воді, то це дуже небезпечно ”, - каже радник голови правління з питань інформаційної політики ПАТ “Київводоканал” Вікторія Яковлєва.
Закон не забороняє фосфатів та й українці особливо не читають, що входить до вмісту миючих засобів, якими вони користуються щодня.
Найбільшу небезпеку фосфати несуть для дітей - провокують алергію, проблеми з дихальними шляхами, нирками та легенями. Але попри очевидну загрозу здоров'ю - Україна вже довгі роки залишається відкритою для імпортерів побутової хімії забороненої у інших країнах. Екологи звинувачують у цьому чиновників.
“Настільки є грандіозними і всеохоплюючими фінансові зиски від такої поставки в Україну - майже 500 мільйонів тонн миючих засобів на основі фосфатів поставляються в Україну за рік. І це такі є кошти, такі фінанси, це така величезна зацікавленість, що ні уряд, ні владні структури не можуть зупинити це і діяти в інтересах суспільства”, - вважає голова Всеукраїнської екологічної ліги Тетяна Тимочко.
За даними екологів, імпортні миючі засоби становлять переважну більшість на українському ринку. 90% з них вироблені на основі фосфатів і становлять найбільшу небезпеку для здоров'я і навколишнього середовища.