За свої послуги так звані візові центри беруть близько 30 євро, що зрештою збільшує вартість візи майже на 90%. За ці гроші компанія пропонує відсутність черг, дає можливість он-лайн запису на подачу документів і контролю за станом візової заяви прямо на сайті. Останнім за послугами посередника звернулось посольство Німеччини. З початку червня німецькі візи у таких центрах можна отримати у Києві, Одесі, Львові і Донецьку.
"Клієнт у будь-який час може пересвідчитись у стані опрацювання своєї заявки і у формі смс отримати повідомлення про можливість забрати паспорт. Раніше заявку на візу можна було подати лише в Києві. Тепер жителям, наприклад, Луганська треба долати значно меншу відстань, адже віднедавна вони можуть подавати документи в Донецьку", - каже посол Німеччини в Україні Ганс-Юрґен Гаймзьот.
Візові центри обслуговують також посольства Данії, Фінляндії, Франції, Іспанії, Італії, Нідерландів, Бельгії і Великої Британії. При цьому кожне консульство на свій розсуд визначає категорії громадян, які мають подавати документи через візові центри і лише деякі з них дають можливість вибору - користуватись чи ні послугами посередника.
Вітчизняні експерти вважають, що переваг у роботі візових центрів не так вже й багато. Мовляв, їхнє існування виправдано лише в тих містах, де немає консульських установ.
"Візові центри абсолютно не впливають на рішення, яке як приймалося, так і приймається відповідно консульством чи посольством відповідної країни", - каже керівник громадської ініціативи "Європа без бар’єрів" Ірина Сушко.
"В той же час, як свідчить практика, співробітники візових центрів навіть, якщо вони ввічливі, навіть, якщо вони уважні, вони на 99% абсолютно не компетентні в консульському законодавстві. Вони не можуть дати консультацію з жодного змістовного питання. В кращому випадку вони дають консультацію щодо переліку документів, які подаються", - каже директор Інституту євроатлантичного співробітництва Олександр Сушко.
В Міністерстві закордонних справ візові центри вважають виключно допоміжним засобом для отримання віз. Вітчизняних дипломатів в першу чергу непокоїть те, що звернення до таких установ потребує додаткових витрат.
"Ми знаємо про неналежну якість виконання своїх обов`язків певними центрами і певними посадовими особами. Водночас, візовий кодекс ЄС цього не забороняє. І тут справа вже кожної конкретної країни ЄС проконтролювати відповідність послуг, що надаються візовими центрами відповідним стандартам", - каже представник департаменту ЄС МЗС України Єгор Божок.
У тих, хто вже встиг скористатися послугами візових центрів, відгуки про їхню роботу неоднозначні. Черги справді ліквідовані, але і без непорозумінь не обходиться.
"Я не знаю. Може бути це мій випадок, але я не задоволений якістю консультування і обслуговування. Тим паче, що перевищення йде термінів встановлених розгляду, мені це не подобається", - каже користувач послугами візового посередника Віктор.
"Недоліки такі, що немає прямого спілкування з представником посольства. Завжди ситуація індивідуальна, можна пояснити як є і отримати відразу оперативну відповідь. Тут процедура стала більш бюрократична. Але так, черги ніби менше стали. Тобто приходиш, відразу даєш документи і йдеш, допомагають зібрати повний пакет документів", - каже користувач послугами візового посередника Віталій.
Незабаром послугами візового посередника скоріш за все доведеться користуватись і тим, хто хоче відвідати Польщу. Нині Міністерство закордонних справ цієї країни заявляє про намір створити спеціальні "Пункти прийому візових заявок” щонайменше у чотирьох містах: Львові, Івано-Франківську, Донецьку та Дніпропетровську.