Існують правила проведення мобілізації в Україні, і вони передбачають відстрочку для окремих чоловіків. Законодавством передбачені певні категорії мобілізованих, яких заборонено переводити в інші місця служби, крім як за місцем проживання, передає 24 Канал.
Дивіться також Чи можуть мобілізувати поліцейського у 2023: пояснення юриста
Що означає відстрочка від мобілізації
Відстрочка означає, що військовозобов'язані не підлягають призову на військову службу під час мобілізації, якщо в них наявна хоча б одна з підстав, передбачених законом, і вони можуть довести її наявність відповідним документом в ТЦК.
Військовозобов'язаний може сам вирішувати, як саме скористатися відстрочкою. Якщо він може її довести, то не підлягає мобілізації, проте може стати добровольцем.
Кого заборонено відправляти на фронт
Відповідно до українського законодавства, є 10 категорій військовозобов'язаних, які у зазначений період можуть бути призвані на військову службу за їхньою згодою і тільки за місцем проживання.
До них відносяться особи з відстрочкою за станом здоров'я та сімейними обставинами:
- чоловіки та жінки з інвалідністю І, ІІ, ІІІ груп, визначених в Україні;
- жінки та чоловіки, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років;
- жінки та чоловіки, які самостійно виховують дитину (дітей) віком до 18 років;
- жінки та чоловіки, опікуни, піклувальники, прийомні батьки, батьки-вихователі, які виховують дитину з інвалідністю віком до 18 років;
- жінки та чоловіки, опікуни, піклувальники, прийомні батьки, батьки-вихователі, які виховують дитину, хвору на тяжкі хвороби, передбачені законом, що підтверджується документом, виданим лікарсько-консультативною комісією закладу охорони здоров'я;
- жінки та чоловіки, на утриманні яких перебуває повнолітня дитина, яка є особою з інвалідністю I чи II групи;
- усиновителі, опікуни, піклувальники, прийомні батьки, батьки-вихователі, на утриманні яких перебувають діти-сироти або діти, позбавлені батьківського піклування, віком до 18 років;
- зайняті постійним доглядом за хворою дружиною (чоловіком), дитиною, а також батьками своїми чи дружини (чоловіка), які за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я потребують постійного догляду;
- які мають дружину (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю та/або одного зі своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю I чи II групи за умови, що такі особи з інвалідністю не мають інших працездатних осіб, зобов'язаних відповідно до закону їх утримувати;
- опікуни особи з інвалідністю, визнаної судом недієздатною, особи, зайняті постійним доглядом за особою з інвалідністю I групи, особи, зайняті постійним доглядом за особою з інвалідністю II групи або за особою, яка за висновком медико-соціальної експертної комісії або лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я потребує постійного догляду, у разі відсутності інших осіб, які можуть здійснювати такий догляд.
Кого можуть залучити до служби
- ТЦК та СП мають певні критерії, які вони враховують під час залучення військовозобов'язаних громадян до служби у лавах Збройних Сил.
- Наразі при залученні військовозобов'язаних осіб до служби у лавах Збройних Сил керуються законом про мобілізаційну підготовку та мобілізацію. Саме там визначений чіткий перелік людей, яких можуть мобілізувати в армію.
- Екскерівник Харківського обласного ТЦК Володимир Арап в інтерв'ю ArmyInform наголосив на важливості залучення до служби придатних за станом здоров'я громадян. Тому пріоритет надається молодшим категоріям призовників.