Зміни в Україні

Відтепер гуляти можна максимум двом, а без маски та документів на вулицю виходити взагалі не можна. Інакше – складання протоколу або й затримання.

Цікаво Макрон розповів, скільки ще кордони ЄС будуть закритими: чекати ще довго

Правозахисники пояснили, що частина заборон, ухвалених Кабміном, обмежує права українців. А це можливо лише в умовах надзвичайного стану, який не оголосили. І попри те, що частина карантинних заходів дійсно необхідні, з чим погоджуються й правозахисники, проте є такі обмеження, які взагалі не виправдані.

Люди мають носити з собою паспорт, до прикладу. Як це допоможе в боротьбі з коронавірусом – незрозуміло,
– заявив правозахисник Сергій Перникоза.

Змінювати правила гри в обхід Конституції, зважаючи на українську історію, ризиковано – резюмують політологи.

"Спроба в черговий раз затягнути без здорового глузду населення у "єжові рукавиці", може спровокувати великі акції протесту. А далі, як картковий будинок", – політолог Олександр Антонюк.


Штрафи за порушення правил карантину / Інфографіка 24 каналу

Нові закони в інших країнах світу

В умовах пандемії уряди більшості країн вдаються до рішучих дій. З одного боку, обмеження прав виправдані – інакше боротьба з вірусом неможлива. Утім, деякі, переважно автократичні, уряди починають відверто прикриватись кризою для набуття ще більшої влади.

"В Угорщині нові закони, які прийняли, фактично закріпляють авторитаризм правлячої партії і самого Орбана. Окремо хочеться виділити ту ж Білорусь і Російську Федерацію. Там вже це було наявно, причому в дуже високій категорії. Зараз це буде закріплюватись", – пояснив експерт з міжнародних питань Олександр Краєв.

Про які ще зміни відомо:

  • У Китаї глава держави вже звільнив третину голів провладної партії.
  • В Ізраїлі прем'єр-міністр, поряд зі звичними карантинними заходами, зачинив суди – так ніби випадково відтягнув розгляд власної справи.
  • У Таїланді тепер можна цензурувати ЗМІ.

У демократичній же Європі аж такої кризи не очікують. Карантин запровадили жорсткий, але максимально налагодили діалог з людьми.

Читайте також Ілюзія безпеки: як я розумію дії влади

Утім, в багатьох країнах права людини таки зазнали певних змін. До прикладу, у Польщі, Швеції, Румунії уряд дозволив відстежування за мобільним зв'язком.