Він вплине не лише на збільшення російського впливу у Грузії, але й може зупинити процес євроінтеграції країни. Детальніше про це 24 Каналу розповів грузинський політолог Гела Васадзе.

Радимо переглянути Протести через закон про "іноагентів": як Грузія може стати новою Білоруссю і чим це загрожує

Небезпека для грузинів

Російський вплив у Грузії посилюється. Грузинський парламент у першому читанні ухвалив скандальний закон про "іноагентів", який аж надто нагадує російський. Згідно з ним, організаціям, які фінансують з-за кордону, надаватимуть статус "агентів іноземного впливу".

У всіх питання навіщо це було робити. Ніхто не може назвати точну причину. "Грузинська мрія" без проблем перемагала на виборах. Не тому, що вона така популярна, а тому що опозиція – "обнять и плакать". Немає у нас опозиції. Є кілька причин, чому так зробили. Але версія, яка з'явилась вчора, що грузинський уряд ухвалив закон про повернення грошей з офшорів,
– зазначив Гела Васадзе.

Цей законопроєкт передбачає звільнення від оподаткування під час переведення до Грузії бізнесу, зареєстрованого у так званій офшорній зоні. Тобто поки вся увага зосереджена на законі про "іноагентів", ухвалюються й інші закони, які можуть мати ще більший негативний (російський) вплив на Грузію.

"Багато експертів кажуть про те, що уряду доведеться відступити, хоч цього разу це буде зробити складніше. Тому що закон про "іноагентів", який насправді називається законом про іноземний вплив, зачіпає фактично всі прошарки населення", – зазначив політолог.

Річ у тім, що в Грузії здійснюють чимало програм Євросоюзу, США тощо. Мовиться про різні програми, які стосуються не лише фінансування медіа чи свободи слова. Є програми у соціальній, сільськогосподарські, освітній сферах. Тому зачіпає прийнятий закон справді багатьох.

Додамо, що на тлі рішення уряду, у Грузії розпочалися масові протести. Хоч не всі протести у Грузії закінчувалися успішно, однак всі впливали на владу та її подальше майбутнє. Це відбувається і зараз.

Ухвалення закону про "іноагентів" у Грузії: детальніше

  • Вранці 15 квітня, попри попередню критику та протести, почалося обговорення закону про "Про прозорість іноземного впливу". Він є абсолютним аналогом російського закону про "іноагентів". Тоді опозиційний депутат Олександр Елісашвілі напав на виконавчого секретаря партії "Грузинська мрія" та лідера парламентської більшості Мамуку Мдінарадзе під час його виступу щодо цього законопроєкту.
  • Тоді ж до будівлі парламенту зійшлося чимало людей, аби виступити проти прийняття цього законопроєкту. Лідери опозиції закликали не ухвалювати "російський" закон та не позбавляти Грузію європейського майбутнього. Власне, остання перспектива є доволі реальною, адже у ЄС раніше натякали, що цей закон може "поставити хрест" на євроінтеграції Грузії.
  • Масовий мітинг не зупинив парламент Грузії. Вже 17 березня у першому читанні законопроєкт про "іноагентів" затвердили. Водночас відомо, що президентка Грузії Саломе Зурабішвілі заявила, що накладе вето на скандальний закон.