"Відтепер мобільні оператори повідомлятимуть уряду про всі ваші пересування!" – такими тривожними історіями зарясніли українські ЗМІ перед самим Новим роком, коли всі ми вже поринули у передсвяткові клопоти.

Поїхали у Карпати на лижі чи в Одесу на море – про це вже знають ваші мобільні оператори. Всі вони фіксують дані про рух своїх абонентів. І зберігають їх.

Читайте також: Нова послуга в окупації: людей возять у місця, де "тягне" Vodafone – фотофакт

І от наприкінці грудня Міністерство економічного розвитку та торгівлі "вмовило" операторів поділитися інформацією про пересування абонентів Україною. Lifecell, Vodafone та "Київстар" підписали з Мінекономрозвитку меморандум про передачу йому цих даних. Вони, мовляв, допоможуть відслідковувати потоки туристів в країні та сприятимуть розвитку туризму. Про які саме дані йде мова, досі невідомо навіть самим мобільним операторам. Але в Міністерстві стверджують: інформація ця буде деперсоналізованою.

Інформація щодо переміщення абонентів надаватиметься сторонами в узагальненому вигляді, без конкретизації інформації, що може ідентифікувати особу чи абонентський номер,
– повідомили у прес-службі Міністерства.

Оператори запевняють, що їх співробітництво з Мінекономрозвитку не означає, що про всі поїздки та подорожі українців відтепер знатимуть "нагорі".

Йдеться про кількість людей. Це не "хто саме", з абонентським номером, з прізвищем, статтю, а лише питання "скільки", – зазначив директор з розвитку бізнесу на корпоративному ринку "Київстар" Євген Кражан.

Ми захищаємо персональні дані абонентів. Ви ж розумієте, що це наша робота, що це наша справа. Якщо ми будемо передвати персональну інформацію наших абонентів комусь, то наші абоненти порозбігаються,
– наголосила начальниця відділу по зв'язках з громадськістю "Vodafone Україна" Вікторія Рубан.

Порозбігаються чи ні абоненти, покаже час. Так само як і те, чи має взагалі сенс така ініціатива Міністерства. Експерти наразі сумніваються в тому, що за допомогою смартфонів можна відстежити турпотоки. Адже така система рахує туристом будь-яку людину, яка перебуває більше доби поза регіоном, в якому мешкає.

На мій погляд, подібна деперсоналізована інформація абсолютно не несе в собі будь-якої підґрунтя користі саме для Міністерства,
– сказав юрист Ростислав Кравець.

Окрім даних про внутрішній туризм, оператори передаватимуть Міністерству інформацію про кількість абонентів, які виїжджають за кордон, а також тривалість їх подорожей світом.

До слова, 11 січня на окупованих територіях Донбасу повністю зник мобільний зв'язок Vodafone через порив магістрального оптоволоконного кабелю. Ватажок бойовиків "ДНР" Олександр Захарченко заявляв про можливість введення зовнішнього управління на окупованій території щодо компанії мобільного зв’язку "Vodafone-Україна". Пізніше у "Vodafone-Україна" заявили, що компанія не буде перевіряти та ремонтувати зв'язок на окупованих територіях Донбасу, якщо бойовики не нададуть гарантії безпеки.