Російська сторона каже, що вилучатиме європейські кошти, якщо вилучатимуться російські. Про це 24 Каналу розповів політолог Ігор Чаленко, зауваживши, що саме тому на рівні G7 мовиться лише про прибутки від конфіскованих активів країни-агресорки.

До теми Україна прагне дізнатися про рахунки російського Центробанку у бельгійському банку

Потрібне політичне рішення

Щодо самих активів росіян, то навіть в угодах про співробітництво у сфері безпеки всюди прописано, що кошти будуть знерухомлені до моменту поки Росія не виплатить всі компенсації за ті збитки, які завдала Україні під час війни.

Тож формати роботи з цими коштами зрозумілі, так само як і суми, які можуть передати нашій державі. У травні 2024 року відбувся саміт очільників Мінфіну та Центробанків учасників "Великої сімки". Там вже розробляли технічний вихід із ситуації. Тепер залишається чекати політичного рішення.

У середині червня чекаємо рішення, яке дозволить залучити прибутки від заморожених активів на потреби України,
– підкреслив Ігор Чаленко.

Наразі залишається питанням, куди скеровувати ці кошти. Пригадуємо, що у ЄС говорили, що 90% суми мають йти для військових потреб і 10% для проєктів з відбудови. Однак багато хто не підтримує такий розподіл, інша частина політиків взагалі не хоче використовувати прибутки від активів для військових цілей, а лише для відбудови.

"Триває концептуальна дискусія. Думаю, прийдуть до спільного рішення, але цілком очевидно, що це питання треба розв'язувати негайно. Адже західні платники податків не можуть постійно виділяти мільярди доларів для України. За це має нарешті почати платити Росія", – наголосив політолог.

Тож Європі варто ухвалити політичне рішення, бо подальші зволікання – це лише умиротворення агресора у фінансовому вимірі.

Заморожені активи Росії: останні новини

  • Після проведення спільних переговорів президенти США та Франції заявили, що Україні мають передати прибутки від заморожених активів Росії. Джозеф Байден та Еммануель Макрон наголосили, що підтримку України треба посилити. Тож вони беруть на себе зобов'язання підтримувати зусилля ЄС та G7, спрямовані на передачу Україні цих прибутків.
  • Серед країн-членів "Великої сімки" зростає підтримка ідеї про активніше використання надприбутків. Наразі у Єврокомісії розглядають можливість оформлення кредиту або створення механізму застави для того, щоб спрямувати більше коштів Україні. Таке рішення пропонують замість одноразового використання надприбутків.
  • В Естонії затвердили закон, який дозволяє конфіскувати активи Росії та передати їх Україні. Втім така конфіскація можлива тільки для осіб, вина яких доведена та є достатня доказова база. Мовиться про людей, які брали участь у війні та порушували норми її ведення.