Це може становити низку загроз для наших громадян. А також створити труднощі із отриманням візи.

Увага В які країни українці хотіли б поїхати працювати: нове опитування

Що відомо про протест

  • Загалом, у протесті взяли участь понад 30 осіб різного віку, які вже працювали в Польщі або ж збираються туди поїхати.
  • Вони стурбовані планами допустити до процесу видачі робочих віз рекрутингові компанії. На їхню думку, це створює конфлікт інтересів.

"Як відомо, польський уряд видає робочі візи українцям через візові центри. Зазвичай це спеціалізовані незалежні компанії, що не займаються працевлаштуванням. Це дозволяє забезпечити конкуренцію між рекрутинговими фірмами та гарантує надання кращих пропозицій для праці громадянам України, які шукають роботу у Польщі", – мовиться у звернені.

  • Активісти хочуть не допустити будь-яких непрозорих схем і ускладнень в процесі видачі віз громадянам України для виїзду в Польщу.


Протест під посольством / Фото Ukranews

До чого призведе монополізація ринку

У червні посольство Республіки Польща повідомило про плани передати право на збір та обробку візових даних українців консорціуму з 5 компаній, 2 з яких фахово займаються працевлаштуванням українців у Польщі.

Вочевидь, як наголосили пікетувальники, для рекрутингового бізнесу це вигідно економічно. Однак таке рішення створює ризики спотворення конкуренції між польськими роботодавцями за українських робітників.


Українці занепокоєні / Фото Ukranews

Надалі це, найімовірніше, може призвести до:

  • монополізації ринку;
  • погіршення умов працевлаштування;
  • подорожчання послу.

Українці занепокоєні витоком даних

Може також і збільшитись ризик несанкціонованого використання особистих даних українців. Із низки польських ЗМІ вони дізналися про можливий зв'язок одного з учасників товариства ЗМІ "з проросійським польським бізнесменом із сумнівною репутацією".


Пікет проти монополізації ринку / Фото Ukranews

Що кажуть у Польсько-українській господарчій палаті

Як повідомили в організації, тендер на обслуговування візових заявок у візових центрах виграв французько-польський консорціум, тобто консорціум компаній з країн Європейського Союзу.

Так, там наголошують: Personnel Service вже багато років є партнером соціальної кампанії "Партнерство та працевлаштування", метою якої є підвищення стандартів працевлаштування громадян України в Польщі. Водночас TLS – це французька компанія, що спеціалізується на візових послугах та виграла тендер на обслуговування частини візових центрів США.

У Польсько-українській господарчій палаті висловили впевненість, що посольство Польщі в Україні проводило тендер згідно з чинним польським та європейським законодавством, з дотриманням належних процедур і критеріїв.

Після оголошення результатів тендеру компанії, які програли, вирішили скористатися можливістю оскаржити результати тендеру в Національній апеляційній палаті. Палата вже розпочала процедуру та невдовзі має оголосити про своє рішення.

Водночас в організаціїі вважають, що деякі зацікавлені сторони ініціювали кампанію з дискредитації переможця тендеру.

Передісторія

  • У грудні 2020 року посольство Польщі оголосило тендер на обслуговування видачі віз на 3 роки. Очікувана вартість – до 38 мільйонів євро.
  • В ньому взяли участь 5 компаній, 3 з яких із найнижчою ціною не пройшли відбір.
  • Так, зрештою, 11 червня посольство оголосило про плани затвердити переможцем консорціум з 5 компаній, що займаються працевлаштуванням українців у Польщі.