Свої зауваження до проєкту закону оприлюднила громадянська мережа ОПОРА. В організації вважають, що документ є доволі неоднозначним.
Радимо ознайомитись Як нардепи будуть працювати онлайн: на сайті Ради з'явився законопроєкт
Переваги законопроєкту
- наявність процедури ухвалення парламентом виняткових рішень у разі загострення епідеміологічної ситуації;
- наявність покрокової процедури ідентифікації депутата і встановлення його волевиявлення під час голосування на засіданні у режимі відеоконференції;
- забезпечення трансляції дистанційної участі народних депутатів засіданні парламенту на телебаченні та радіо, на вебсайті парламенту.
Серед недоліків відзначають:
- дискусійність відповідності законопроєкту Конституції України:
- відсутність "права вето" депутатських груп та фракцій на ініціативу із проведення пленарного засідання;
- відсутність альтернативності обговорення законопроєктів за повною процедурою та ухвалення законопроєктів виключно у порядку голосування за основу і в цілому;
- відсутність вимог до системи відеоконференції та процедури контролю за її належним функціонуванням;
- відсутність процедури внутрішньопарламентського оскарження результатів голосування в разі неособистого голосування або інших порушень.
Як депутати будуть голосувати у режимі онлайн?
- Головуючий під час конкретного засідання по черзі називатиме усіх депутатів (від найбільшої до найменшої фракцій – прізвища в алфавітному порядку). Тоді на головний екран відображатиметься названий депутат.
- Він має представитися, а тоді голосувати підняттям руки за одну з наступних позицій – "за", "проти", "утримався". Після цього член лічильної комісії повідомляє про фіксацію голосу народного обранця.
- Якщо голосування одного депутата триватиме бодай хвилину, то загальне голосування за один законопроєкт може розтягнутися на 5-6 годин.
Відзначимо, що авторами проєкту закону є віцеспікер парламенту Руслан Стефанчук і його брат-депутат від "Слуги народу" Микола Стефанчук.
Що відомо про роботу комітетів Ради в онлайн-режимі?Верховна Рада на позачерговому засіданні 30 березня змінила закон і дозволила проводити засідання комітетів парламенту в режимі відеоконференції. Свої голоси "за" віддали 319 нардепів. Це пов’язано з карантином, введеним в Україні, щоб запобігти поширенню коронавірусу.