Про це Зеленський сказав на спільній прес-конференції з президентом Ради Європи Дональдом Туском та головою Європейської комісії Жаном-Клодом Юнкером.
Важливо: ЄС повинен пишатися, що має такого партнера: Туск пообіцяв подальшу підтримку Україні
За його словами, сьогоднішня зустріч у Києві – це зустріч партнерів та друзів, які поділяють спільні демократичні цінності.
Починаючи з 1997 року, це вже 21 саміт загалом, але перший для мене особисто. Кажуть, що новачкам щастить. Я і моя команда налаштовані діяти швидко і дуже ефективно. Отже, можливо, 22 саміт нам і не знадобиться, бо Україна вже буде невід'ємною частиною Європи,
– сказав президент.
Про Донбас і повернення Росії в ПАРЄ
Президент розповів, що на зустрічі з європейськими лідерами обговорив підсумки відносин між Україною та ЄС, але більшість часу вони обговорювали плани і пріоритети на майбутнє.
"Це майбутнє неможливе без миру в Україні. Вчора ми з президентом Туском були разом у Станиці Луганській. Шкода, що разом з нами там не були делегації деяких країн з ПАРЄ. Я впевнений, це їм було би дуже корисно", – додав він.
Читайте також: Дональд Туск звернувся до Росії через Україну: що вимагає
Глава держави згадав і про повернення Росії у ПАРЄ. Зокрема, він запросив предстаників країн, які голосували за це рішення, відвідати окуповані території Донбасу.
Якщо у когось раптом виникають сумнівні запитання або сумніви щодо продовження санкцій – усіх запрошую на Донбас, подивитися, скільки лиха нам принесла війна. Цю війну ми хочемо зупинити і хочемо повернути мир в Україну. Але це можливо зробити єдиною "зброєю" – це дипломатія,
– додав він.
Які крани голосували за повернення Росії в ПАРЄ / інфографіка 24 каналу
Президент переконаний, що Україна рухається до стійкого припинення вогню на Сході, але не так швидко, як хотілося б.
"Фактично, ми рухаємося мінним полем, у всіх сенсах цього слова. І попереду – багато роботи з відновлення Донбасу. Ми вже цю роботу почали. Я вдячний ЄС за ряд інфрастурктурних об'єктів, які покращать життя людей на Донбасі, в тому числі і на окупованих територіях", – додав глава держави.
Він також подякував європейським лідерам за практичні проекти у районі українського Приазов'я, яке страждає від економічної блокади Азовського моря.
Загалом ці питання будуть обговорені на інвестиційному форумі про відновлення інфраструктури Донбасу, який Україна планує провести у вересні в Маріуполі. Зеленський запрошує на нього усіх українських та іноземних інвесторів.
Про санкції ЄС проти Росії
Позиція ЄС щодо поведінки Росії залишається чіткою та незмінною. Тому, Євросоюз продовжить секторальні та "кримські" санкції проти Росії-агресора.
Читайте також: У Конгресі США Путіна назвали диктатором і запропонували ввести нові санкції проти Росії
Я радий був сьогодні почути від наших європейських друзів, що їхня позиція щодо поведінки РФ залишається чіткою і незмінною. Секторальні та "кримські" санкції буде продовжено на наступні 12 і 6 місяців відповідно,
– сказав Зеленський.
Він наголосив, що усі обмеження проти Москви мають залишатися доти, поки вона повністю не виконає мінські домовленості по Донбасу та не поверне Україні окуповані території.
"Не думайте, що санкції – це моє улюблене слово. Моє улюблене слово – це мир. Санкційна політика – це останній цивілізовний інструмент для його настання... Коли наші партнери кажуть, що втрачають гроші, наша відповідь проста – не забувайте, що ми втратили свої території і щодня втрачаємо наших людей", – заявив гарант.
Про Станицю Луганську
Український президент розповів і про спільну з Туском поїздку у Станицю Луганську. Там відбулось розведення військ з обох сторін.
"Зараз ми очікуємо демонтажу бетонних конструкцій з тієї сторони для початку відновлення мосту... Ми готові це зробити за 2-3 дні, але це паралельний процес", – зазначив глава держави.
Читайте також: Туск після візиту у Станицю Луганську звинуватив Росію в гуманітарних проблемах на Донбасі
Зеленський запевнив, що проросійські бойовики мають тиждень на те, аби демонтувати фортифікаційні споруди з боку окупованих територій.
Ми будемо чекати тиждень, максимум 8 днів. Якщо ми не побачимо демонтаж з тієї сторони, ми будемо будувати міст. Я думаю, що ми готові до цього, і цивільні люди можуть будувати, військові не мають права. У нас є ідея, як це швидко зробити. Я думаю, впродовж місяця ми побудуємо,
– наголосив гарант.
Як відбувалось розведення військ у Станиці Луганській?26 червня штаб ООС повідомив про початок першого етапу відведення українських підрозділів під наглядом ОБСЄ. Наступного дня, 27 червня в районі Станиці Луганської проросійські бойовики завершили перший етап відведення своїх сил і відійшли від пішохідного моста, відповідно до домовленості, досягнутої в рамках перемовин Тристоронньої контактної групи ще 20 вересня 2016 року.
28 червня, попри обстріли, у зоні ООС відбувся другий етап розведення сил в районі Станиці Луганської.
Через відхід військ у сірій зоні опинилися 74 будинки. І якщо там, як планується, знімуть мінні поля, то бойовики зможуть спокійно зайти в Станицю Луганську. Тобто безпосередньо в тил українських захисників.
30 червня в ОБСЄ підтвердили повне розведення військ у Станиці Луганській.
Про подолання корупції і початок роботи Антикорупційного суду
За словами президента, він обговорив з європейськими лідерами здобутки останніх років: безвізовий режим, децентралізацію та прозорі державні закупівлі.
Читайте також: Вищий антикорупційний суд: чим займатиметься та коли розпочне роботу
"Однак з боку України це був тільки аперитив. Найважливіші та найскладніші зміни, на які так втомилися чекати українці, у нас попереду. Найголовніше – це подолання корупції", – додав він.
За словами гаранта, за час його перебування на посаді президента розблоковано міжнародну співпрацю НАБУ з антикорупційними органами іноземних держав та скасоване електронне декларування для антикорупційних активістів.
Ми готуємося до повноцінного запуску Вищого антикорупційного суду. Останнім бар'єром на шляху до цього була відсутність належного приміщення для цього органу. Це питання вирішене. 5 вересня 2019 року суд почне розгляд справ щодо топ-корупції. У будівлі на проспекті Перемоги,
– підкреслив Зеленський.
Які повноваження має Антикорупційний суд / інфографіка 24 каналу
Він відзначив, що потрібно перезавантажити всю антикорупційну систему, в тому числі роботу НАЗК. Тому, президент висловив упевненість, що новий склад українського парламенту повністю розв'яже руки для подолання корупції в Україні.
Президент подякував ЄС, який висловив готовність і надалі, у тому числі в матеріальному плані, підтримути Україну в питанні боротьби з корупцією.
"У попередні роки ми постійно чули, що для цього потрібна політична воля. У мене ця воля є. А от у когось, швидше за все, воля на певний строк буде обмеженою. Я зараз нікого не лякаю, але знаю, як наші європейські партнери втомилися виділяти кошти на міфічну боротьбу з корупцією. Вірю, що зовсім скоро, ми будемо просити у вас не гроші, а екстрадицію біглих топ-корупціонерів", – сказав гарант.
Про реформи
Команда президента планує боротися з монополією, контрабандою і рейдерством. Про це він запевнив на саміті європейських партнерів.
Наша позиція щодо усіх інших реформ в Україні – ідентична. Це детінізація економіки, створення незалежного суду, подолання монополій, боротьба з рейдерством і контрабандою. Про це я завтра підписую відповідні укази,
– сказав Зеленський.
Він також налаштований завершети процес децентралізації в України та "зміцнити громадянське суспільство".
Про підписані угоди та перспективи відносин
У рамках саміту про співпрацю з Євросоюзом українська сторона підписала на спільному саміті п'ять угод. Вони передбачають фінансування: другої фази проекту U-LEAD, заходу "Антикорупційна ініціатива – друга фаза", "Підтримка громадянського суспільства та культури", "Підтримка ЄС для Сходу України" і "Програма технічної співпраці 2019 року".
Читайте також: Україна отримає від ЄС понад 80 мільйонів євро: на що передбачено ці гроші
Зеленський запропонував партнерам з Євросоюзу провести спільну оцінку Угоди про асоціацію України з ЄС. Так, вони обговорили на саміті перспективи торгівельних відносин і відзначили, що торгівля між Україною та ЄС і надалі зростає.
"Цьому сприяє поглиблена зона вільної торгівлі, яка реалізується відповідно до угоди про асоціацію. Впевнений, що нам не потрібно зупинятись і чим більший ріст, тим краще. Я зараз не про себе, а про економічні показники. Тож на мою думку, ця угода має бути гнучким інструментом, який відповідає сучасним реаліям наших відносин, а головне – потенціалу України. Саме тому я запропонував нашим партнерам розпочати спільну оцінку виконання угоди, щоб вийти на новий рівень, який відповідатиме інтересам українського та європейського бізнесу та нашим споживачів", – зазначив президент.
За його словами, Україна налаштована на подальшу галузеву інтеграцію ринків України та ЄС у пріоритетних сферах – це енергетика, цифровий ринок, юстиція та внутрішні справи, митне співробітництво та сприяння торгівлі.
Президент подякував партнерам за готовність до надання другого траншу макрофінансової допомоги Україні в розмірі 500 мільйонів євро.
Спільний брифінг Зеленського, Туска та Юнкера: відео