Про це на своєму ютуб-каналі розповів військовий експерт Олег Жданов, передає 24 Канал. Він додав, що Україна дала роз'яснення до своєї дзеркальної відповіді на погрози Росії.
До теми Слово Ердогана та військового флоту: чи зможе Туреччина відновити зернову угоду
Ситуація загострюється
Нагадаємо, що Росія оголосила будь-які судна, що йдуть по Чорному морі в українські порти легітимними цілями. А країни, під чиїми прапорами вони прямують, автоматично будуть вважатися країною-агресоркою такими як вступили у війну з Росією на боці України.
Київ дав дзеркальні відповіді довівши, що Україна – не агресор, а вчиняє дії у відповідь. Так, наша країна вважатиме легітимними цілями судна, які рухаються до портів Росії та на окупованих нею територіях. І Україна залишає за собою право перешкоджати їхньому проходженню.
Також Міністерство оборони України опублікувало роз'яснення щодо цих заходів.
Зокрема російські військові кораблі залишаються для нас легітимною ціллю. Тільки но вони потрапляють в зону дії наших вогневих засобів, ми будемо їх уражати.
Цивільні судна Сили оборони навмисно атакувати не будуть. Якщо ж з'явиться можливість їх дістати, то це буд зроблено. Проте, як пояснив військовий експерт, ганятися за суховантажами не будемо.
Проте така заява з боку Росії підвищує ризик проходження кораблів в Чорному морі. Фактично Росія скасувала міжнародне право в міжнародних водах Чорного моря,
– підкреслив Жданов.
Відповідно вартість страхування суден, які проходитимуть в акваторії Чорного моря, буде набагато вища. А кількість бажаючих заходити в порти Росії та на окупованих територіях, сподівається він, значно зменшиться. Занадто високою буде ціна страхування та занадто високим ризик для судновласників.
Олег Жданов прокоментував ситуацію з проходженням суден в Чорному морі: дивіться відео
Поблизу Кримського мосту – небезпечно
Водночас Україна прокоментувала можливість нової атаки на Кримський міст. Якщо в її наслідок отримає пошкодження якесь судно, Київ знімає з себе будь-яку відповідальність.
"Україна попереджала, що судноплавство в Керченській протоці заборонено. А тому судновласникам потрібно добре подумати, перш ніж направляти туди свої судна, які можуть піддатися небезпеці поблизу Кримського мосту. А він є для України легітимною ціллю", – наголосив Олег Жданов.
Що цьому передувало
- 17 липня мала бути подовжена зернова угода, метою якої було розблокування роботи українських портів та утворення зернового коридору. Проте Росія саботувала її та фактично вона була припинена.
- Однак Україна планувала продовжити експортувати зерно Чорним морем. Росія ж відреагувала на це погрозами, заявивши, що з 20 липня всі судна, які рухаються до українських портів, будуть розглядатися окупантами як "потенційні перевізники військових вантажів".
- Водночас росіяни завдали ударів по портовій та сільськогосподарської інфраструктур України. Зокрема вони знищили 60 000 тонн зерна.
- Україна у відповідь на погрози Росії заявила, що окупанти створили в Чорному морі у зону небезпеки – перш за все для російських суден та тих, що йдуть до портів Росії та на окупованих територіях. А тому відповідальність за усі ризики несе Кремль.