Відповідний документ з’явився на сайті українського президента. Своїм указом Зеленський вшановує мужність і героїзм громадян України, які проживають у тимчасово окупованому Криму. Мовиться про кримських татар, українців і представників інших національностей. 26 лютого 2014 року вони відстоювали територіальну цілісність України, а саме провели мітинг на її підтримку.

​Зверніть увагу! Крим не стане ціною для миру на Донбасі, – Зеленський

Згідно з указом, відтепер щороку 26 лютого в Україні відзначатимуть День спротиву окупації Автономної Республіки Крим та міста Севастополя. Крім того, Кабмін має забезпечити розробку та затвердження планів заходів до цієї дати. Допомагатимуть уряду в цьому представники державних органів, органів місцевого самоврядування, інститутів громадянського суспільства.

Указ набуває чинність із дня його опублікування.

Зеленський, указ, Крим, Про День спротиву окупації Автономної Республіки Крим та міста Севастополя
Указ президента Зеленського про День спротиву окупації Автономної Республіки Крим і міста Севастополь

Що передувало цим подіям

Указ Зеленського 26 лютого у Києві на Форумі Age of Crimea (Час Криму) анонсував лідер кримськотатарського народу, народний депутат Мустафа Джемілєв. Згодом його слова підтвердив і сам президент.

Джемілєв додав, що документ Зеленському запропонували 150 нардепів майже всіх політичних фракцій, за винятком однієї – проросійської.

Також лідер кримськотатарського народу пілкреслив, що їхній опір, попри жорстокий терор окупанта, тривав і до 26 лютого 2014 року, триває він і після. Але у 2014 році цей опір був піком спротиву кримських татар окупантам.

За його словами, підписання такого документу має велике значення як для всієї України, так і для жителів Криму.

До теми! 3 тисячі осіб готові були воювати в Криму проти Росії у 2014-му, – Чийгоз

Що відомо про мітинг 26 лютого 2014 року

  • Взимку 2014 року поблизу будівлі Верховної Ради Криму пройшов багатотисячний мітинг кримськотатарських активістів. Вони вийшли на підтримку територіальної цілісності України. Їм протистояли прихильники входження півострову до складу Російської Федерації, яких очолював лідер руху "Руська єдність" Сергій Аксьонов.
  • Під час акції між її учасниками почалися сутички, які перейшли в масові зіткнення. Пізніше стало відомим про смерть двох проросійських активістів. Через рік Слідчий комітет Росії порушив кримінальну справу по організації масових заворушень. Почалися перші арешти.
  • На лаві підсудних опинилися лише представники кримськотатарського народу, а потерпілі — лише представники російськомовного населення Криму.

Протести у Криму 26 лютого 2014 року: дивіться відео