29 жовтня у Південному окружному військовому суді у Ростові-на-Дону оголосили вирок кримським татарам, фігурантам "справи Хізб ут-Тахрір" із так званої третьої бахчисарайської групи. Активістів засудили від 12 до 17 років колонії суворого режиму.

Зверніть увагу Російська окупаційна влада позбавляє права на захист жертв репресій

30 людей затримали біля "суду" окупантів

На протест проти такого свавілля влади окупантів у Ростові та у Сімферополі зібралися активісти. З Криму до суду у Ростов приїхали десятки кримчан. Також кримські татари зібралися біля "Кримського гарнізонного військового суду" у Сімферополі, щоб висловити підтримку засудженим. Однак їхні акції розігнали правоохоронці. Активістів почали затримувати, силою пакувати в автозаки і вести у відділки.

Акція на підтримку кримських татар у Ростові і Сімферополі / Фото "Кримської солідарності"

Перед тим поліцейські окупантів питали в активістів паспорти і фотографували їх. Причину своїх дій не пояснювали.

Відомо про щонайменше 30 затриманих, серед них і журналісти "Кримської солідарності". Як розповіли активісти, у відділку поліції у них відібрали телефони і запропонували пройти медичне освідування на стан сп'яніння. Який мотив цього – правоохоронці не пояснюють.

Які вироки отримали кримські татари

Колегія з трьох "суддів" призначила кримським татарам терміни від 12 до 17 років позбавлення волі в колонії суворого режиму.

  • Сейтумер Сейтумеров отримав 17 років позбавлення волі в колонії суворого режиму з відбуванням перших 3 років і 6 місяців у в'язниці;
  • Осман Сейтумеров – 14 років позбавлення волі в колонії суворого режиму з відбуванням перших 3 років і 6 місяців у в'язниці;
  • Рустем Сеітмеметов – 13 років позбавлення волі в колонії суворого режиму з відбуванням перших 3 років та 6 місяців у в'язниці;
  • Амет Сулейманов – 12 років позбавлення волі в колонії суворого режиму з відбуванням перших 3 років і 6 місяців у в'язниці.

Також їм призначено обмеження волі після звільнення – Сейтумеру Сейтумерову – 1 рік та 6 місяців, іншим – на 1 рік. За ними після ув'язнення активісти не зможуть переїжджати, міняти місце роботи чи залишати муніципалітет без повідомлення про це поліцію.

Затримання активістів у Криму

  • Цього ж тижня – 25 жовтня – у Сімферополі затримали людей, які прийшли на підтримку засуджених так званої "красногвардійської групи Хізб ут-Тахрір". Загалом в атозаки запакували понад 20 людей.
  • До цього масові затримання російські силовики провели біля будівлі управління ФСБ в Сімферополі на початку вересня. Російська поліція завела 58 адміністративних протоколів на затриманих.

Частина публікації фейсбук-спільноти "Кримської солідарності"

ОГОЛОШЕННЯ ПРИГОВОРУ "ТРЕТЬОЇ БАХЧИСАРАЙСЬКОЇ ГРУПИ" У СПРАВІ ХІЗБ УТ-ТАХРІР
29 жовтня о 10-й годині ранку Південний окружний суд у Ростові-на-Дону виніс рішення щодо чотирьох кримських татар із "третьої Бахчисарайської групи" у справі Хізб ут-Тахрір. Кримських мусульман, громадян України, звинувачують у тероризмі та у зв'язках з ісламською політичною партією "Хізб ут-Тахрір", яка в Росії заборонена з 2003 року. На території України та більшості країн світу організація діє публічно – без обмежень на рівні національних законодавств. При цьому з матеріалів справи очевидно, що обвинувачені не мали зброї, вибухівки, боєприпасів та не планували вчиняти терористичний акт.

UPD_1. 9.58 ранку. У Криму до Кримського гарнізонного військового суду співробітники поліції та ДАІ не впускають нікого, навіть на територію двору. Поліція пропускає лише студентів. Вони навчаються у ВНЗ, що межує в одному дворі із судом. Представників ЗМІ не пускають на територію двору для того, щоб вони подали письмове клопотання про фото та відеофіксацію судового засідання.
UPD_7. 10:30 ранку. КРИМ. У Сімферополі також вишикувався ланцюг протестувальників. Поліція у цивільному по черзі обходить шеренгу і бере у людей документи, питаючи, чим займаються. Майор поліції Микола Лапін фотографує паспорт та віддає назад активісту. У нього питають мету фотофіксації: "Як навіщо? Люди вчиняють адміністративне правопорушення! – відповідає співробітник органів". Один із літніх активістів розповідає, що поліцейський хотів, щоб він залишив захід. За його словами, до Кримського гарнізонного військового суду, звідки з відеозв'язку виступає адвокат Ліля Гемеджі, закрили вхід і нікого не пускають, незважаючи на відкритість процесу.

UPD_8. 10:40 ранку. Біля поліції, що зібралася навколо припаркованого автозаку, починають шикуватися люди у ​​накидках зі словами підтримки обвинувачених. Причина затримання не пояснюється. "Через свавілля", – каже хтось у натовпі. Соціальної дистанції в автобусі не дотримуються.
– На якій підставі ви їх затримали і куди доставлятимете? – Запитує журналіст майора. – Інтерв'ю не даємо.

UPD_9. У Криму вже затримали 30 людей. Прямо зараз до автозаку в Сімферополі завели двох журналістів "Кримської солідарності", які знімали. Поліцейські ясно чули, що чоловіки є представниками ЗМІ. Жодних звинувачень їм висунуто не було. У них є посвідчення та редакційне завдання. "Ви казали, що з жилетами не затримуватимуть!". Правоохоронці мовчать. При цьому правоохоронці давали йому рекомендацію позначити себе яскравим жилетом. "Це повне беззаконня", – робить висновок кореспондент.