Про це розповів журналіст 24 Каналу Олексій Печій у своєму включенні з Брюсселю. Він переконаний, що трагедії не сталося і гроші від Євросоюзу все одно надходитимуть в український бюджет.

Дивіться також Буде багато проблем: яких викликів чекати Україні після початку переговорів про вступ до ЄС

Євросоюз намагається переглянути бюджет

Протягом засідання Євроради єдиною країною, яка не погодилась на включення допомоги Україні в бюджет Євросоюзу, стала Угорщина. На думку її прем'єра Віктора Обрана, Київ не має отримувати гроші з бюджету ЄС, оскільки він ще не є його членом.

"26 лідерів погодилися щодо бюджетної пропозиції, яка знаходиться на столі. Щоправда, Швеція ще має проконсультуватися зі своїм парламентом. Один із лідерів (країни-члена ЄС – 24 Канал) не погодився. Перегляд бюджету включає 50 мільярдів допомоги для України, а також витрати на міграцію та оборону. Ми повернемось до цього питання наступного року й спробуємо отримати одностайність", – сказав Шарль Мішель журналістам.

Втім, не під запис угорські чиновники зазначають, що погодяться на надання підтримки Україні у випадку, якщо Євросоюз розморозить усі кошти, які він не надав Будапешту через порушення прав людини та принципів демократії. Напередодні зустрічі країн-членів ЄС погодився "розморозити" 10 мільярдів євро для Угорщини з близько 30-ти заморожених.

Задля того, щоб підтримати Україну на час, поки рішення про масштабний пакет допомоги не ухвалять, Євросоюз може пролонгувати кредити, які надходили Києву протягом року.

ЄС створює спеціальний фонд для України

Країни-члени Євросоюзу прагнуть, аби 50-мільярдна допомога Києву надходила саме із загальноєвропейського бюджету. Однак, у Брюселя є ще одне рішення на випадок, якщо протягом найближчого часу країни-члени не зможуть дійти одностайної згоди.

"Є й інший інструмент – фонд під назвою Ukraine facility, який буде зашитий в бюджет Євросоюзу. Саме в цей фонд 26 країн-членів зможуть зробити свої внески та далі надавати фінансову підтримку Україні з нього, а не загального бюджету – проти чого виступає Угорщина. У такому разі жодне вето Віктора Орбана не спрацює, бо він не буде дотичним до цього процесу. Це буде своєрідна коаліція країн ЄС всередині самого Європейського союзу", – пояснив Печій.

Недолік цього сценарію полягає в тому, що у випадку коаліції 26 країн їм доведеться надавати додаткові кошти з власного бюджету, тоді як у випадку консенсусного рішення усіх країн включно з Угорщиною, ці кошти виділять з уже погоджених видатків країн в бюджет ЄС.

Втім, попри дискусії, які тривають, вже в січні Україна дізнається, в який спосіб зможе отримати ці кошти. Питання про те, що Україна взагалі не отримає 50-мільярдну допомогу, на разі не стоїть.

Для чого Україні кошти від ЄС

  • Для того, щоб підтримувати Збройні Сили в їхній боротьбі проти агресора, уряд України в 2024 році спрямує на оборону безпрецедентні 45 мільярдів доларів. А це, своєю чергою, створить дисбаланс у бюджеті на 43 мільярди доларів, які не буде чим покрити.
  • Саме тому кошти, які Євросоюз передасть Україні, є вкрай важливими для економічної стабільності нашої держави. На них уряд платитиме зарплати вчителям та лікарям, а також обслуговуватиму всі державні потреби.
  • Протягом 2023 року Україна отримала від партнерів 37,5 мільярдів доларів, серед яких від Євросоюзу 18 мільярдів. І, якщо рішення про надання Україні 50 мільярдів євро до 2027 року буде ухвалене, уряд розраховує отримати від ЄС співставну з минулорічною суму на бюджетні витрати.