Як НАБУ повідомило на своїй сторінці у Facebook, також було затримано ще трьох колишніх посадовців "Спецтехноекспорту". Більше деталей у Бюро не оприлюднили.

Читайте також: Порошенко звільнив Гладковського з РНБО через корупційний скандал в "Укроборонпромі"

У САП, зі свого боку, сповістили, що 5 чинних і колишніх службовців "Спецтехноекспорту" підозрюють у розтраті коштів держпідприємства на загальну суму у понад 55 мільйонів гривень. Їм інкриміновано вчинення службового підроблення та умисної розтрати майна, яку було здійснено з використанням службового становища та за попередньою змовою. У підсумку це спричинило інтересам держави тяжкі наслідки.

Мовиться про порушення, передбачені такими статтями Кримінального кодексу:

частина 2 статті 27 (Виконавцем (співвиконавцем) є особа, яка у співучасті з іншими суб'єктами злочину безпосередньо чи шляхом використання інших осіб, що відповідно до закону не підлягають кримінальній відповідальності за скоєне, вчинила злочин, передбачений цим Кодексом);

частина 3 статті 27 (Організатором є особа, яка організувала вчинення злочину (злочинів) або керувала його (їх) підготовкою чи вчиненням. Організатором також є особа, яка утворила організовану групу чи злочинну організацію або керувала нею, або особа, яка забезпечувала фінансування чи організовувала приховування злочинної діяльності організованої групи або злочинної організації);

частина 2 статті 28 (Злочин визнається вчиненим за попередньою змовою групою осіб, якщо його спільно вчинили декілька осіб (дві або більше), які заздалегідь, тобто до початку злочину, домовилися про спільне його вчинення);

частина 5 статті 191 (Привласнення, розтрата або заволодіння чужим майном шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, вчинені повторно або за попередньою змовою групою осіб у великих розмірах; караються позбавленням волі на термін від семи до дванадцяти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років та з конфіскацією майна);

частина 1 статті 366 (Службове підроблення, тобто внесення службовою особою до офіційних документів завідомо неправдивих відомостей, інше підроблення документів, а також складання та видача завідомо неправдивих документів; карається штрафом до п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або обмеженням волі на термін до трьох років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років).

За інформацією відомства, керівник САП Назар Холодницький повідомив про підозру спершу колишньому директору одного з дочірніх підприємств "Спецтехноекспорту", що підозрюється в організації злочинної схеми щодо розтрати коштів, яка завдала державному підприємству збитків на суму у 55,5 мільйона гривень. Згодом під час здійснення процесуального керівництва у кримінальному провадженні прокурори САП спільно з детективами НАБУ повідомили про підозру ще чотирьом чинним і колишнім високопосадовцям "Спецтехноекспорту".

Читайте також: Наслідки розкрадання в "Укроборонпромі": генерал США розповів, що розлютило американців

Як розкрадали державні кошти чиновники "Спецтехноекспорту"

Під час досудового розслідуванням було встановлено, що колишній директор "Спецтехноекспорту", залучивши своїх заступників (директора департаменту та завідувача сектору цього підприємства), організував злочинну схему розтрати коштів державного підприємства "Завод 410 ЦА". Крім того, чиновники вивели ці гроші за кордон на користь іноземної юридичної особи.

Відомо, що "Спецтехноекспорт" як розпорядник майна "Заводу 410 ЦА" та Міністерство оборони Індії уклали зовнішньоекономічний контракт на постачання військової продукції. Під час його виконання вищевказана посадова особа, шляхом підписання відповідної угоди, залучила до супроводження документу агента (посередника) – компанію-резидента Об’єднаних Арабських Еміратів.

Відповідно до умов цієї угоди, агент як комерційний посередник взяв на себе зобов’язання здійснити від імені, в інтересах, за рахунок і під контролем "Спецтехноекспорту" заходи (надати послуги) з метою укладення (організації укладення) та подальшого виконання вищевказаного контракту.

За такі послуги з рахунку "Заводу 410 ЦА" на рахунок компанії з ОАЕ протягом 2015 року було перераховано належні йому державні кошти в сумі 2,2 мільйона доларів. Про це свідчать підписані зазначеними посадовцями "Спецтехноекспорту" акти виконання робіт і платіжні доручення.

У САП, посилаючись на зібрані слідством докази, переконують, що згаданий посередник жодних послуг, пов’язаних з укладенням (організацією укладення) або подальшим виконанням вказаного зовнішньоекономічного контракту, не надавав. Відтак, унаслідок протиправних дій службових осіб "Спецтехноекспорту" та безпідставного перерахунку агенту коштів за ненадані послуги, державі в особі ДП "Завод 410 ЦА" спричинено матеріальні збитки на суму, що є еквівалентною 55,5 мільйона гривень.

Наразі усіх вищезазначених посадовців "Спецтехноекспорту" затримано. Прокурори САП готують до суду клопотання про обрання їм запобіжних заходів, пов‘язаних з триманням під вартою.

Читайте також: Як відбувається експорт української зброї та військової техніки: таємні незаконні операції

Кого з чиновників "Спецтехноекспорту" затримали

Наразі є відомим ім’я лише одного чиновника, однак він посідав посаду директора "Спецтехноекспорту". Як повідомили на офіційному сайті державного підприємства, у процесі слідчо-оперативних дій співробітники НАБУ затримали Владислава Бельбаса. Причина затримання – розслідування умов реалізації одного з експортних контрактів компанії протягом 2009-2016 років.

Що відомо про Владислава Бельбаса? Його було призначено на посаду директора "Спецтехноекспорту" у червні 2018 року, до цього, з жовтня 2014 року, він працював заступником директора підприємства. Розслідування справи щодо нього правоохоронці ведуть з 2017 року.

Крім того, 4 березня детективи НАБУ провели слідчо-оперативні дії в офісі "Спецтехноекспорту". Представники державного підприємства стверджують, що слідчим було надано доступ до усіх запитуваних матеріалів. Розслідування справи триває.

Чим займається Державне госпрозрахункове зовнішньоторговельне підприємство "Спецтехноекспорт"? Основним видом діяльності цієї державної компанії є експортно-імпортні взаємини на світовому ринку озброєнь. Підприємство спеціалізується на експорті та імпорті новітньої зброї, військової продукції і технологій, а також техніки спеціального призначення. За величиною валового доходу та за обсягами надходження валюти в країну "Спецтехноекспорт" є другим найбільшим спецекспортером в Україні.

Відповідно до інформації з відкритих джерел "Спецтехноекспорт" протягом 2015-2017 років щорічно виконував контракти загальною вартістю у 120-140 мільйонів доларів. Головним замовником продукції та послуг "Спецтехноекспорт" є Міністерство оборони Індії. Крім того, з 2014 року підприємство почало займатися забезпеченням потреб військово-промислового комплексу Україні. Також це перша компанія в Україні, що отримала ліцензію на виробництво безпілотників.

"Спецтехноекспорт" є державним госпрозрахунковим зовнішньоторговельним підприємством та не є розпорядником бюджетних коштів. Зовнішньоекономічна діяльність підприємства ґрунтується на принципах самоокупності та самофінансування.

Нещодавно, команда журналістських розслідувань Bihus.Info оприлюднила дані, відповідно до яких син першого заступника секретаря РНБО Ігор Гладковський разом з Віталієм Жуковим і Андрієм Рогозою через фірми-прокладки поставляли оборонним підприємствам контрабандні російські деталі або деталі з українських військових частин за завищеними в 2-4 рази цінами. Журналісти встановили, що розмір розкрадань становить щонайменше 250 мільйонів гривень. Згодом через це розслідування "Укроборонпром" відсторонив двох директорів своїх підприємств.