2015-й рік для Європи став рекордним. Цьогоріч сюди прибув понад мільйон нелегальних мігрантів. Такого напливу біженців Старий світ не бачив з часів Другої світової. Половина біженців, які дісталися омріяного континенту, втекли із розтерзаної війною Сирії. Не від солодкого життя біжать афганці та іракці. Покидають домівки і жителі деяких африканських країн, де процвітають злидні і диктатури.

Доведені до відчаю на батьківщині, люди готові на все: платити космічні суми контрабандистам, ризикувати життям на переповнених човнах та без найменшої упевненості у завтрашньому дні оббивати пороги на європейських кордонах.

Найпопулярнішим маршрутом багатьох мігрантів став шлях через Середземне море. Безпека доступна не усім. Це — дорого. Для багатьох ця подорож стала останньою. Жахлива статистика — цього року у водах Середземного моря, яке стали називати "цвинтарем біженців", назавжди залишилися понад 3,5 тисячі людей.

Трагедія за трагедією шокують Європу. У серпні в Австрії виявили трейлер із моторошним вантажем. У кузові вантажівки знайшли тіла понад семи десятків мігрантів, серед них — діти. Люди просто задихнулися.

Одне фото змусило увесь світ здригнутися. На ньому — трирічний хлопчик із Сирії. Разом із сім'єю він намагався потрапити до Європи. Та загинув у водах Середземного моря. А його тіло викинуло на турецький пляж. Знімок із маленьким потопельником став трагічним символом європейської кризи.

Утім, тих, хто врятувався чекало далеко не солодке життя. Залишатись у транзитних Греції, Італії чи Угорщині не хоче майже ніхто. Більшість прагне до заможніших Німеччини та Скандинавії. Аби дістатися омріяних країн, змушені долати сотні кілометрів потягами і навіть пішки.

Із шаленим потоком біженців впоратись здатні не всі. Одна за одною європейські країни зводять паркани та запроваджують перевірки на кордонах. У Брюсселі звучать думки про крах одного із найбільших досягнень вільної Європи — Шенгенської зони.

Низка країн посилює міграційне законодавство. В Угорщині незаконний перетин кордону прирівняли до кримінального злочину. Та це не спиняє біженців — поліція стримує мігрантів силою.

Зрештою політики дійшли згоди — запровадити так звані квоти для мігрантів. Аби кожна країна змогла прихистити біженців відповідно до своїх можливостей. Наразі у європейців новий клопіт — як забезпечити зимівлю для утікачів та відрізнити справді нужденних від потенційних терористів. Та зима може стати всього лиш нагодою перевести подих. Адже за прогнозами, до кінця 2016 року у Європу прибудуть ще близько трьох мільйонів нових утікачів.