Міністр цифрової трансформації України Михайло Федоров розповів, що в Україні 700 тисяч заброньованих людей, і тільки 4 тисячі — з ІТ-компаній. Водночас частка ІТ у ВВП країни майже 5%.

Дивіться також Чи змінять війну дрони зі штучним інтелектом: що про них кажуть в Україні та світі

Заброньовано 1,5% працівників ІТ

Торік від сфери до держбюджету надійшло 20,8 мільярда гривень податків. Це на 3,1 мільярда гривень більше, ніж у 2022 році. Один ІТ-спеціаліст, який працює, створює та зберігає майже три робочі місця в економіці.

Всього у сфері IT працює понад 300 тисяч співробітників, а з них заброньовано тільки 1,5%,
– пояснив очільник Мінцифри.

За його словами, компанії, які подають на бронювання, відповідно до постанови Кабміну, отримали статус критично важливих для економіки, бо відповідають мінімум трьом з критеріїв:

  • середня зарплата на підприємстві не менша, ніж середня зарплата по регіону за IV квартал 2021 року;
  • відсутність заборгованості з ЄСВ;
  • понад 1,5 мільйона євро податків, сплачених до державного та місцевого бюджету протягом року, крім митних платежів;
  • понад 32 мільйони євро надходжень за останній рік, не враховуючи кредити та позики;
  • статус резидента Дія.City;
  • важливість для національної економіки – так званий галузевий критерій. Для ІТ-компаній це: належність до IT-індустрії + розмір середньої зарплати працівників за останній квартал – не менше, ніж еквівалент 1200 євро за курсом НБУ + середньооблікова кількість працівників за останній квартал – не менше 9 осіб.

За наказом подано до бронювання всього 54 IT-спеціалісти. Федоров наголосив, що це спеціалісти топрівня: архітектори, розробники, девопси.

Він подав список компаній та кількість заброньованих працівників.

ТОВ "КОРТ" – 6 осіб
ТОВ "Віза Україна" – 15 осіб
ТОВ "Гловоапп Україна" – 11 осіб
Дочірнє підприємство "ССМ" – 6 осіб
ТОВ "Агрі Чейн" – 1 особа
ТОВ "ФАВБЕТ ТЕК" – 15 осіб

Водночас до Дія.City входять не лише ІТ-компанії, а й розробники defense-tech. Мовиться про близько 150 резидентів, які розробляють оборонні інновації.

Кого уряд дозволив бронювати без обмежень

  • Кабмін дозволив бронювати без обмежень працівників критично важливих підприємств паливно-енергетичного комплексу. Також це нововведення стосується ІТ-спеціалістів.
  • Перелік таких критично важливих підприємств затверджує Міненерго та Мінцифри (залежно від роду діяльності організації). Обмежень на кількість заброньованих спеціалістів з цих галузей немає.
  • Також під оновлені правила бронювання підпадають робітники що забезпечують функціонування об’єднаної енергетичної та газотранспортної системи України.