Міністр цифрової трансформації України Михайло Федоров розповів, що в Україні 700 тисяч заброньованих людей, і тільки 4 тисячі — з ІТ-компаній. Водночас частка ІТ у ВВП країни майже 5%.
Дивіться також Чи змінять війну дрони зі штучним інтелектом: що про них кажуть в Україні та світі
Заброньовано 1,5% працівників ІТ
Торік від сфери до держбюджету надійшло 20,8 мільярда гривень податків. Це на 3,1 мільярда гривень більше, ніж у 2022 році. Один ІТ-спеціаліст, який працює, створює та зберігає майже три робочі місця в економіці.
Всього у сфері IT працює понад 300 тисяч співробітників, а з них заброньовано тільки 1,5%,
– пояснив очільник Мінцифри.
За його словами, компанії, які подають на бронювання, відповідно до постанови Кабміну, отримали статус критично важливих для економіки, бо відповідають мінімум трьом з критеріїв:
- середня зарплата на підприємстві не менша, ніж середня зарплата по регіону за IV квартал 2021 року;
- відсутність заборгованості з ЄСВ;
- понад 1,5 мільйона євро податків, сплачених до державного та місцевого бюджету протягом року, крім митних платежів;
- понад 32 мільйони євро надходжень за останній рік, не враховуючи кредити та позики;
- статус резидента Дія.City;
- важливість для національної економіки – так званий галузевий критерій. Для ІТ-компаній це: належність до IT-індустрії + розмір середньої зарплати працівників за останній квартал – не менше, ніж еквівалент 1200 євро за курсом НБУ + середньооблікова кількість працівників за останній квартал – не менше 9 осіб.
За наказом подано до бронювання всього 54 IT-спеціалісти. Федоров наголосив, що це спеціалісти топрівня: архітектори, розробники, девопси.
Він подав список компаній та кількість заброньованих працівників.
ТОВ "КОРТ" – 6 осіб
ТОВ "Віза Україна" – 15 осіб
ТОВ "Гловоапп Україна" – 11 осіб
Дочірнє підприємство "ССМ" – 6 осіб
ТОВ "Агрі Чейн" – 1 особа
ТОВ "ФАВБЕТ ТЕК" – 15 осіб
Водночас до Дія.City входять не лише ІТ-компанії, а й розробники defense-tech. Мовиться про близько 150 резидентів, які розробляють оборонні інновації.
Кого уряд дозволив бронювати без обмежень
- Кабмін дозволив бронювати без обмежень працівників критично важливих підприємств паливно-енергетичного комплексу. Також це нововведення стосується ІТ-спеціалістів.
- Перелік таких критично важливих підприємств затверджує Міненерго та Мінцифри (залежно від роду діяльності організації). Обмежень на кількість заброньованих спеціалістів з цих галузей немає.
- Також під оновлені правила бронювання підпадають робітники що забезпечують функціонування об’єднаної енергетичної та газотранспортної системи України.