Головний мітинг проходив на Вацлавській площі у Празі, проте менш масові акції також влаштували в різних містах країни.

Важливо Сенат Чехії схвалив заяву про скаргу на президента

Чому люди вийшли на вулиці

Чеську громадськість обурила позиція президента країни про те, що даних про причетність "російських агентів" до вибуху 2014 року нібито немає. Учасники мітингу через це називали президента "слугою Кремля" і заявляли, що він є "загрозою для нацбезпеки країни".

Протестувальники закликали Верхню палату парламенту висунути Земану звинувачення у держзраді. На їхню думку, його нещодавні заяви щодо Росії сталять під сумнів висновки чеської розвідки та служб безпеки.

Замість того, щоб підтримати власну державу, президент повторює ті самі казки, що й проросійські сайти й російська пропаганда. Його перебування на посаді – це загроза для безпеки нашої республіки,
– заявив один із протестувальників.

Зауважимо, що сенат Чехії вже зазначив, що варіант висунення Земану звинувачення у держзраді розглядається.

Антиросійський мітинг у Чехії: дивіться відео

Як минув мітинг

За даними чеських ЗМІ, в мітингу у Празі взяли участь кілька тисяч людей. Учасники перебували в масках і намагалися дотримуватися правил соціального дистанціювання.

Деякі з них тримали плакати з гаслами "Земан – зрадник" і "Ми не Росія, ми не товар". Також учасники розгорнули український та білоруський прапори.

Що цьому передувало

  • Нові дані чеської розвідки, які свідчать про можливу причетність Росії до вибухів 2014 року, призвели до дипломатичного скандалу між обома країнами та взаємної висилки дипломатів.
  • 22 квітня Сенат Чехії підтримав резолюцію, в якій назвав вибухи "актом державного тероризму проти одної держави ЄС, а отже, і проти всього ЄС".

Що відомо про вибухи на складах?

Вибухи на складах боєприпасів у чеському селищі Врбетіце прогриміли 16 жовтня і 3 грудня 2014 року, тоді загинули дві людини. Позаминулого тижня місцева влада отримала інформацію, що за подіями 2014 року може стояти саме Росія. Вона мала вигоду від вибухів, адже зброя, яку знищили на складах, могла призначатись для продажу в Україну.