Село Тернівка розташоване в Молдові. Однак вже 27 років це частина окупованого Росією Придністров'я. А по інший бік від Дністра – вже частина вільної Молдови.

Читайте також: Росія перетворила Донбас на полігон для випробування новітньої військової техніки

Днями російські військові порушили умовний кордон. Під час навчань під назвою "Форсування Дністра" вони на військовій техніці переправились на неокупований берег. Та ще й обстріляли його.

З пропагандистського матеріалу місцевого придністровського телеканалу стає відомо, що російські військові розіграли ситуацію "боротьби з диверсійною групою з вільної частини Молдови". Молдовські війська тут називають "незаконними збройними формуваннями". Місцеві мешканці тепер вже, схоже, з тезою погоджуються. Тут діти визволителями вважають окупантів.

У Придністров'ї ми маємо людей, молоде покоління, яке ніколи не жило в Молдові. Вони народились у Придністров'ї після конфлікту і відчувають, що Придністров'я – їхня країна, яка відокремилася від Молдови,
– сказав голова парламенту Молдови Андріан Канду.

Міністр оборони Молдови звинуватив Росію в провокативних діях і апелював до міжнародних безпекових організацій.

Вкрай складно пояснити їм, що навчання "маленьких зелених чоловічків" з переходом Дністра на бронетехніці не є миротворчою місією. І те, що вони роблять, не забезпечує ніякого миру в регіоні. Може, ОБСЄ допоможе нам пояснити різницю?
– звернувся міністр оборони Молдови Еуджен Стурза.

Втім, в ОБСЄ оригінальними не були. Висловили стурбованість. А ще визнали, що Росія діяла незаконно. Мовляв, згідно з угодою 1992 року всі сторони мають питати дозволу в Об'єднаної контрольованої комісії на проведення навчань, а цього зроблено не було. Про інше змовчали, бо на самі навчання росіяни їх не пустили.

"Згідно свого мандату, Місія ОБСЄ направила своїх співробітників у відповідну частину Зони Безпеки 14 і 15 серпня, але їм завадили провести повний моніторинг навчань", – зазначили у прес-службі місії.

Читайте також: Загострення на Донбасі: окупанти вдались до нечуваної провокації

Нагадаємо, у 1992 році російська армія, яка розташовувалася на території колишньої республіки Радянського Союзу, втрутилась у внутрішній конфлікт та підіграла сепаратистам, які вимагали відокремлення Придністров'я від Молдови. Тоді формальні причини були, мовляв, на цій території країни більше російськомовних громадян, а не тих, хто розмовляє державною – румунською. Тому в них має бути своя псевдодержава.

Як і в Україні, Кремль кинувся "захищати" людей на території іншої країни. Це призвело до збройного конфлікту і, як наслідок, уже 27 років ця територія не підконтрольна Кишиневу, її не визнають у світі, а Росія використовує її як військовий плацдарм, щоб бути ближче до України та Європи.

Ми відстежуємо всі дії військового контингенту Російської Федерації у Придністров'ї, які насправді сьогодні є потенційною загрозою як для України, так і для Молдови,
– зауважив міністр оборони України Степан Полторак.

Раніше міністр оборони України заявляв, що Україна робитиме все можливе, аби допомогти Молдові повернути Придністров'я. Також український і молдовський міністри обговорювали можливість спільних військових навчань в рамках співпраці з НАТО. Але поки нічого не відбулось.