Найбільш безглузді законопроекти
Журналісти 24 каналу розбиралась, які наслідки має законодавчий спам для ухвалення дійсно важливих рішень.
Читайте також: Луценко був першим автором закону про незаконне збагачення, а потім назвав його "мертвим"
• Молитвою – так мало б починатися кожне засідання Верховної Ради за версією "опоблоківця" Юрія Мірошниченка. Нардеп зареєстрував законопроект, яким хотів зобов'язати читати молитву "Отче Наш" перед початком засідання. Мовляв, це покращить працездатність колег. А група народних депутатів пропонувала повісити в сесійній залі вишиту карту України.
• Були ще популістичні пропозиції: "Опозиційний блок" зареєстрував законопроект "як врятувати права громадян в умовах різкого підвищення цін", а група нардепів – "як відновити соціальну справедливість та не допустити зубожіння населення."
• Нардеп-утікач Олександр Онищенко подав законопроект про перевірку психічного стану кандидатів у нардепи України. Його ініціативу підтримав також скандальний народний депутат Євген Мураєв.
• Олег Барна, нардеп від БПП, також запропонував цікавий закнопроект. Він пропонує заборонити публічно проявляти будь-яку сексуальну орієнтацію.
Скільки законопроектів зареєстрували за 5 років
"Тоді депутату простіше казати: дивіться, я от вимагав, щоб було більше грошей, були менші тарифи. Так відповідно ці законопроекти генеруються. Таких законопроектів доволі багато. Шансів на їх проходження немає, і якість їх підготовки також незадовільна", – пояснила координатор "Громадського руху "Чесно" Віта Думанська.
Читайте також: Що пропонують нові законопроекти Порошенка і Тимошенко про незаконне збагачення
За неповні п'ять років роботи восьмого скликання, нардепи зареєстрували понад 13 тисяч законопроектів! В середньому - майже дві тисячі на рік.
Майже за 5 років створили 13092 законопроекти
Експерти кажуть, що українські нардепи здебільшого подають неякісні документи.
Від 8 до 10 відсотків законодавчих ініціатив народних депутатів України стають законами,
– зазначив голова ради "Лабораторії законодавчих ініціатив" Ігор Когут.
Як реєструють законопроекти у Європі
Депутати Франції ініціюють 337 законопроектів, а Норвегії – лише 5. Європейці мають запобіжники, аби парламент не завалювали непотрібом. Зазвичай головний законотворець – Уряд, який обґрунтовує доцільність документу, оцінює ризики та впливи у разі його ухвалення. А депутати мають обмежене право законодавчої ініціативи. Наприклад, в Естонії, Словаччині та Угорщині законопроекти можуть подавати лише комітети. А у Німеччині – фракція або 5% складу Бундестагу.
Є така вимога щодо групового, колективного подання законопроектів від конкретної політичної фракції або групи. Тобто не може бути ініціатором законодавчої ініціативи окремо взятий народний депутат,
– підкреслила координатор "Громадянської мережі "ОПОРА" Ольга Айвазовська.
Чому так відбувається
Найбільш якісні законопроекти в Раду подає Уряд та Президент. Однак і нардепу відмовити не можуть, бо його законодавче право закріплене в Конституції. Тому парламентарі зловживають цим, відволікаючи увагу від справді важливих ініціатив. Досі Верховна Рада не проголосувала у другому читанні виборчий кодекс, зняття недоторканності з нардепів, та посилення відповідальності за підкуп виборців. Хоча ці зміни обіцяли ще на виборах у 2014 році.
Наприкінці кожного скликання Верховної Ради всі на прапорах несуть цю недоторканність. І ми її не приймаємо. Наразі така коаліція, яка існує в парламенті, і Президент не бажають отримувати зміну виборчої системи", – сказала координатор "Громадського руху "Чесно" Віта Думанська.
Читайте також: Закон про державну мову: хто та де муситиме говорити українською
А поки важливі ініціативи припадають пилом десь в стінах парламенту, народні депутати створюють ефект "важкої роботи", продукуючи лише спам. Тільки за місяць роботи у новому році вони зареєстрували 215 законопроектів.
Більше про дивні законопроекти, які зареєстрували депутати, дивіться в інтерв'ю з журналісткою 24 каналу Анастасією Кримовою